Profesionální práci kameníků si mohli lidé vyzkoušet ve Slatině, kde se konal druhý ročník akce Slatinský patník. Šlo o soutěž, ale především o zábavu a seznámení se s prací kameníků.

„Jde o soutěž až v druhé řadě, především jde o společenskou akci. Navazuje na první ročník, který měl připomenout kamenickou tradici, která měla překvapivě hojnou účast, kdy nás navštívilo asi 350 lidí, tak doufáme, že i letos  bude mít úspěch. Účel akce je všestrannější, chceme ukázat tradici, zviditelnit obec a také, aby se lidé zabavili," informoval o akci starosta obce Slatina Václav Vachuška.

Podle něj jde o ojedinělou akci v celé české republice. „Nesoustředíme se na to, aby to bylo na umělecké bázi, ale je to pro lidi, Máme tady jen jednoho super odborníka a pak lidi, kteří jsou z toho unešeni. Půl dne si tady budou vytvářet svůj výrobek a pak to vyhodnotíme po všech stránkách o ohodnotíme cenami," vysvětlil Vachuška.

Práci, kterou dělá i jeho děda, si přišel vyzkoušet Michal Panuška z Maňovic. „Jsem na téhle akci poprvé. Chtěl bych si to vyzkoušet, protože můj děda byl kameník, tak abych také poznal tuto práci. Občas jsem už něco dělal doma, tak uvidíme, jak to půjde tady. Jsem zvědav, jak to bude s účastí lidí a kameníků. Myslím, že já osobně vytesám asi patník, ale jsou tady i specialisté na erby, takže to přenechám jim," zažertoval Panuška.

Starostové chtěli vytesat znak

Jedním z těch, jejichž cílem bylo vytesat do kamene patník, byl, starosta Velkého Boru Václav Zábranský, který se do toho pustil společně se starostou Maňovic Miroslavem Panuškou. „Jsem tady taky letos poprvé, ale když jsem viděl vytesaný patník s erbem Slatiny, který je moc hezký, tak jsem si řekl, že ho uděláme také s naším erbem. Námět máme, tak něco spácháme a uvidíme, co z toho bude. Kameničinu jsem nikdy nedělal, všechno je jednou poprvé. Budeme se starostou tesat a tesat, a jestli nám to praskne, tak si z toho nebudeme dělat vůbec nic," řekl Deníku starosta Velkého Boru.

Mezi mladšími soutěžícími byl také dvanáctiletý Marek Hájek ze Slatiny. „Přihlásil jsem se jen pro zábavu. Soutěžil jsem i minulý rok, líbí se mi tahle práce. Minulý rok jsem dělal patník a letos ho vytesám asi taky, ale vylepším ho, tak uvidím, co z toho bude" slíbil s nadšením Hájek.