„Prostřednictvím tohoto pořadu chceme prezentovat naši organizaci, čemu se věnujeme a hlavně také naše podporovatele. Tento večer pořádáme i za účelem získávání finančních prostředků. Peníze použijeme každý rok na něco jiného, ale v letošním roce půjde velká část financí na vytvoření pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením, protože narůstají aktivity organizace a administrativa a už to nejde dělat na dobrovolnické bázi, jako to šlo doteď," řekl Deníku předseda organizace Lenox Lukáš Kroupa, který je aktivním hráčem a rozhodně se nepoddává svému handicapu. „Člověk se nesmí bát zkoušet nové věci a pokud o sobě zjistí, že je schopen překonávat určité překážky, čímž se osobnostně posiluje, tak je to to nejlepší. Je to i o tom, prožít život aktivně, aby pak bylo na co vzpomínat. Cílem handicapovaných by obecně mělo být, ukazovat veřejnosti, především české společnosti, že jsme tady," apeloval Kroupa.

Podle jeho slov se česká společnost vzhledem k minulosti teprve učí, jak se k handicapovaným lidem chovat. „Chceme společnosti ukázat, co my potřebujeme. Určitě už se přístup k handicapovaným lepší, ale chce to trpělivost. Mohlo by to jít ale rychleji," dodal Kroupa.

V sále kulturního domu se bavili všichni společně. Mnohé scénky sklidily bouřlivý potlesk, u jiných někteří diváci váhali, zda tleskat. O jejich zábavu se postarali baviči Dominik Heřman Lev, Arnošt Frauenberg a Ester Kočičková.

„Scénky máme vždy předem připravené, protože to ani jinak nejde. Podle reakce lidí leckdy improvizujeme, ale směr, kterým se myšlenkami ubíráme, je daný," sdělil Lev, který se zaměřil především na televizní pořady.

Hodnocení atmosféry bylo na jeho kolegovi. „Publikum bylo vstřícné a vtipné. My jsme tak dobří, že nám se smějí úplně všude, takže to bylo jako vždy perfektní," uvedl Frauenberg, který stejně jako Lev byl v Klatovech poprvé.

Lidé se bojí smát

Premiéra to ale nebyla pro zástupkyni něžného pohlaví, která rovněž prozradila, jak na ni klatovské publikum působilo. „Podle toho, jak jsme zvyklí, bych řekla, že jedna třetina se zdráhá. Při mém prvním vystoupení to asi bylo tím, že tam byli voliči Miloše Zemana nebo jeho obdivovatelé. Nebo se prostě, a to jsem si vždy myslela, se lidé v Klatovech bojí smát určitým věcem, které jsou veřejně probírané. Možná je to také tím, že je to tady studené a veliké. Kdyby to bylo v menším klubu a lidé měli třeba více upito, tak by se i více uvolnili. Celkově jsem ale velmi překvapená, protože je to opravdu dobré," řekla Kočičková, která mimo jiného přednesla básničku o prezidentovi Miloši Zemanovi a také učila, jak věštit z exkrementů.

Jelikož je klatovskou rodačkou, zhodnotila také proměnu Klatov od doby, kdy tam žila. „Jezdím sem zhruba jednou za půl roku a nestačím se divit. Skoro ale nikdy nemám čas, abych si Klatovy prošla. Jen když jdu od matky k maceše, tak se dívám, co je nového. Na můj vkus se moc modernizuje. Já mám raději staré historické baráky. Nyní jsem viděla v kalendáři, který jsem dostala od maminky, lávku, kterou navrhla Eva Jiřičná. Ta mi tam prostě nesedí, nemohu si pomoci. Já jsem zkrátka staromilec, mně se Klatovy líbily takové, jaké byly, když jsem byla malá. Hlavně ať se nedostaneme do žádného velkého kýče. Řekla bych, že je zde také hodně prostoru dáno obchodním domům," uvedla Kočičková, která pokaždé, když se vrací do Klatov a má čas, se zajde projít na bašty, k základní umělecké škole, bývalému KSČ a do starého parčíku, který miluje.

Vrcholem večera bylo předání šeku organizaci Lenox, který byl na částku 60 tisíc korun, a certifikátů podporovatelům organizace, které mimo jiných převzal za Klatovský deník i šéfredaktor Milan Kilián. „Moc děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit," uzavřel Kroupa.