Řeč je o fotoamatérovi Rostislavu Kutějovi z Tajanova, který v Městské knihovně Janovice nad Úhlavou uspořádal společně se svojí pětiletou dcerou Adélkou výstavu, jejíž výtěžek bude věnován tamnímu Klokánku.

„Na výstavě jsou fotografie, které jsem fotil společně s malou. Některé z nich fotila ona sama, ne tedy úplně, protože si ještě foťák sama nenastaví a mnohdy ho ani neunese. Výstava je nazvaná Obyčejná krása. To proto, že jsou tam lidé, které běžně potkáte na ulici. Není tam nikdo, kdo by byl profesionální model, ani profesionálně nalíčen. Vše je dělané jednoduše, s co nejmenší retuší. Jsou tam i některé fotografie na efekt, jako je ohňostroj, oheň, koncert. Je tam vystaven i záchranářský vrtulník, který si vybrala Adélka, a důvod je jednoduchý, prostě proto," seznámil s výstavou Kutěj.

Výstavu můžete navštívit do 25. února. Vybírá se na ní dobrovolné vstupné, které se poté v jedné klatovské firmě promění za školní potřeby, které pak dostane Klokánek v Janovicích nad Úhlavou.

V tom, proč si vybral právě Klokánek, má fotograf zcela jasno. „Zařízení, které se starají o děti, je tady spousta. Ty, které má na starost stát, tak ať se o ně postará stát. Klokánkům dává stát necelých 80% toho, co dá svým zařízením, zbytek si musí sehnat samy. Po novele zákona o sociální péči, jim omezuje stát počty dětí a dobu pobytu dětí, a tím je připravuje peníze," vysvětlil důvod Kutěj a pokračoval: „Jsou tam absurdity typu, že když dítě půjde na tzv. dlouhodobou vycházku, což znamená, že se vrátí do rodiny, ještě to neprojde papírově u soudu, což může trvat dva až tři měsíce, tak je jeho místo obsazené, nesmí tam nikoho jiného místo něj přijmout a na dítě na vycházce nedostanou příspěvek. Když jim tam někoho akutního přidělí soud, tak ho vzít musí, ale peníze stejně nedostanou. Takže proto Klokánek."

Veškerou pomoc vedení Klokánku vítá. „Za prvé jsme rádi za každou propagaci Klokánku a za druhé příspěvek ať je jakýkoliv, tak je pro nás pomoc. Líbí se nám i to, že dostaneme pro děti školní potřeby, protože ty jsou potřeba během celého roku, ne jen na začátku v září. Takže vše rozhodně využijeme. Skvělý nápad," zhodnotila vedoucí janovického Klokánku Alena Jandová.