Na práci annínských sklářů se můžete podívat v novém sklářském muzeu. To bylo v sobotu slavnostně otevřeno v Anníně, kde už přes dvě stě let funguje sklárna.

Současný majitel si neuměl představit, že by v objektu bylo něco jiného než sklárna. „Vlastním ji přibližně tři roky. koupil jsem ji tehdy v aukci. Sklárnu vedu přibližně 2,5 roku. Příští rok budeme slavit 220 let od založení sklárny, takže její tradice je tak zavazující, že nám nic jiného nešlo na mysl, než pokračovat ve výrobě," řekl Deníku majitel sklárny Annín Petr Švrčula.

V současné době má sklárna tři zaměstnance a výrazně větší počet lidí, se kterými spolupracuje.

Nápad, udělat muzeum, přišel záhy po zakoupení sklárny. „Vzhledem k tomu, že historie je opravdu dlouhá, nám dávalo přirozeně smysl, ukázat ji lidem. Exponáty jsme dávali dohromady s Jitkou Lněničkovou přes dva roky a sbírali jsme je, kde to šlo. Návštěvníci uvidí sklo téměř dvě stě let staré, přes několik módních epoch, až po moderní sklo," sdělil Švrčula.

Na expozici muzea má velký podíl Jitka Lněničková, která je kurátorkou. „Snažila jsem se postupně nakoupit annínské věci. Chodila jsem po bazarech, po burzách, něco jsme koupili na internetu, něco u starožitníků a úplně z největší dálky je stolní ozdoba, a to z Holandska. Máme tady zhruba dvě stě předmětů, dvě třetiny tvoří sbírka firmy a zbylá třetina je zapůjčená ze soukromých sbírek," popsala Lněničková.

O vzhled muzea se postarala Marie Kubalíková, pro kterou, jak sama přiznává, to byla výzva. „Jsem moc ráda, že se na mě obrátili. Je zajímavé, dělat v atypickém prostoru. Prošli jsme celou sklárnu, hledali jsme věci, které se dají použít. Objevili jsme spoustu věcí, na půdě například síta, která se rozřezala, namalovala a jsou na zdech. Některé věci se dokoupily. Těším se na další spolupráci, je to moc hezká práce, skoro spíše koníček než práce," přiznala Kubalíková.

Otevření muzea si nenechaly ujít desítky lidí, mezi nimiž byl i Šumavák Emil Kintzl. „Výstava je počátek vzpomínky na zašlou slávu annínské sklárny. Já ji pamatuji jako kluk, když jsem sem chodil po válce na exkurze. Měl jsem odsud vždy nějaké ceny na závody, které jsem pořádal. Moc mě těší, že nový majitel chce alespoň výstavou přiblížit staré dobré časy sklářské tradice v Anníně," řekl Kintzl.

Muzeum se bude dále rozvíjet. „Rádi bychom rozšířili sbírku skla a zaměřili se také na samotnou výrobu a zušlechťování skla. Čili by byla druhá část více průmyslová, kde by se lidé seznámili s nástroji na úpravu skla, broušení, gravírování a jiné techniky," seznámil s plány Švrčula.