Devětadvacetiletý Aleš Loprais kráčí ve stopách svého strýce Karla, šestinásobného vítěze Rally Dakar - soutěže označované za nejtěžší závod na světě. „V závodní Tatře jsem poprvé seděl v roce, kdy se můj strýc poprvé do afrického pekla vypravil. To mi bylo asi šest let a už tenkrát jsem strašně chtěl jet s ním,“ vzpomíná Loprais mladší. Závodníka odjakživa přitahovaly adrenalinové sporty a bezpočet jich vyzkoušel. „Ještě předtím, než jsem začal závodit, jsem hodně jezdil na horském kole a věnoval se i paraglidingu. Jenomže pak přišel pád, při kterém jsem si zlomil dva obratle a řekl jsem si, že závodění bude asi bezpečnější,“ říká se smíchem.

V roce 2006 proto poprvé usedl do závodního speciálu po bok svého strýce coby navigátor a o rok později seděl za volantem Tatry na startu Dakaru sám. „Když se mě tenkrát novináři ptali s jakým umístěním bych byl spokojený, mlčel jsem. Byla to moje premiéra a já měl utkvělou představu, že když něco plácnu, můj tajný sen dojet na stupních vítězů se nesplní,“ směje se Loprais a dodává, že dobře udělal. Do cíle totiž dojel skutečně na bronzové příčce.

Plný očekávání se Aleš Loprais stavěl i na start letošního ročníku nejtěžší světové rallye, která s poprvé v historii nejela na africkém kontinentu. I když se po většinu soutěže pohyboval kolem sedmého místa, neopravitelná porucha spojky ho těsně před startem poslední etapy vyřadila ze hry. „Byl to strašný pocit,“ říká hořce závodník. „Do cíle předposlední etapy jsme ještě auto dokázali jakž takž dovléct, ale závada byla tak velká, že nám neumožnila odstartovat do posledního měřeného úseku s cílem v Buenos Aires,“ dodává. Podle Lopraise je ale všechno zlé k něčemu dobré. „Soutěž nám i přesto, že jsme ji nedokončili, dala strašně moc zkušeností, které v příštím ročníku rozhodně zúročíme,“ těší se závodník.

Karel Loprais, který se soutěže zúčastnil celkem devatenáctkrát, včera s dalšími členy týmu dorazil do Rybnice na severu Plzeňska. Závodní speciál i doprovodné vozy tu prošly technickou kontrolou, aby se ukázalo, jak moc se na nich extrémní podmínky podepsaly.