Unikátní socha vodáckého patrona svatého Jana Nepomuckého zdobí od sobotní noci most v Čepicích, vesničce ležící jen pár kilometrů od hradu Rabí. Dílo se může pyšnit hned několika nej, mimo jiné je to největší skleněná socha tohoto světce na světě. Největší zásluhy na vzniku plastiky má známý muzikant a vodák Lubomír Brabec, který má v Čepicích chalupu a který slavnostní odhalení pojal ve velkém stylu. Do obce se sjely stovky lidí zblízka i zdaleka, zazpíval Daniel Hůlka a soše požehnal českobudějovický biskup Jiří Paďour. Nechyběl ani ohňostroj. „Já vždy chci udělat malou akci a pak mi nějak naroste. I tady jsem původně chtěl jen malou sošku. To jsem prostě já," smál se Brabec.

Nápad postavit na most sochu českého patrona, se, jak už to v Čechách bývá, zrodil v hospodě u lahodného moku. Na rozdíl od jiných ho ale Brabec dokázal spolu s mnoha dalšími lidmi dotáhnout do zdárného konce. Socha je unikátní hned z několika důvodů. „Za prvé je to první socha sv. Jana Nepomuckého, která byla za posledních sto let podle mých informací v Čechách postavena. Po celou tuto dobu se jeho sochy z mostů spíše pod různými záminkami sundávaly. Další výjimečnost spočívá v tom, že je to největší skleněná plastika tohoto světce na světě. Třetí výjimečností je, že je oboustranně inverzní," řekl Deníku Brabec.

Prochází jí slunce

Unikátní dílo, které zhlíží zároveň na vodáky v řece a zároveň na chodce po mostě, vytvořila sklářka Vladimíra Tesařová. „Sochu jsem vyráběla asi tři čtvrtě roku, nejtěžší na ní byla asi samotná instalace, neboť je složena z velmi těžkých kusů. Soše jsem nechala strukturu, jako by to byl jen ohlazený kámen. Úmyslně jsem ji neleštila, aby to bylo surové. Ale prochází skrz ni slunce a o to mi šlo," uvedla Tesařová. Skleněný reliéf je zasazen v ostění ze slatinské žuly, které vytesal kameník Martin Mašek. Hvězdičky byly odlity ve zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová. Na vznik sochy přispěli lidé z celé republiky a řada sponzorů. Pomohl i dobročinný koncert, na němž vystoupili Gabriela Beňačková, Pavel Šporcl a další hvězdy.

Odhalení sochy si nenechala ujít řada lidí, mezi hosty se objevil například autor zvířecích večerníčků Václav Chaloupek. „Mně se ten nápad strašně líbil od samého začátku. Navíc mám rád Luboše Brabce i rodinu Tesařových. Líbí se mi jejich práce a obdivuji ji," řekl Deníku Chaloupek.

Lidé se spojili

Nadšení ale neskrývali ani místní. „Je to úžasné, moc se mi to líbí. Z Čepic pocházím, jako děti jsme po mostě běhali, ale nikdy by mě nenapadlo, že tu bude stát něco takového," pochvalovala si Blanka Králová, zatímco si natáčela procesí z vodáckého tábořiště ke kapličce.

A právě nadšení místních, které dokázal Brabec strhnout ke spolupráci, je podle mnohých na celé věci to nejlepší. „Nejúžasnější není ta socha, ale to, že se pro dobrou věc dokázala spojit vesnice, kde se lidé dříve nebavili a jen seděli doma u televize. A podívejte se, stal se zázrak, lidé se spojili a vesnice žije," je přesvědčena Tesařová. „Přečetl jsem si, že tu žije šestašedesát lidí. A teď se všichni podívejte, co těchto šestašedesát lidí dokázalo," řekl při mši svaté před kaplí sv. Antonína biskup Paďour.

Bohatý program, v němž vystoupily i kapela Solovačka a Sušický dětský sbor, zakončil ohňostroj. Poté vypluli vodáci, kteří vezou svatojánské světlo z kolébky sv. Jana, jímž pak v úterý 15. května, po třech dnech plavby, zapálí oheň u Karlova mostu v Praze při Svatojánských Navalis.