„Na trase je zátěž na celé tělo, na nohy, na ruce, na břicho, na záda, prostě komplet všechny svaly. Docela se tady tato soutěž „rozjíždí". Vloni jsme ji tady pořádali jako první v západních Čechách a letos už se jich konalo více. V lize byly tři soutěže. První byla Domažlická věž, druhá byla Železný hasič v Plánici a třetí je tady u nás. Takže dnes se vyhlásí celkový vítěz," informoval jeden z organizátorů Martin Kopecký.

Ten byl rovněž také jedním ze soutěžících. Na trať se těšil. „Včera jsme to celý den připravovali, tak se teď těším, jak si to odběhnu. Myslím, že nejtěžší bude psychika a hlavně motání hadic, protože to už jsou unavené nohy, ruce, člověk je v předklonu, má na sobě zátěž, a ve finále figurína, která má 80 kilogramů," řekl před závodem Kopecký.

Všichni závodníci si museli na trati poradit například s šedesáti údery desetikilovým kladivem v hamerboxu, výstupem po žebříku na plošinu lešení cca 4 m nad zemí, vytažením pomocí lana, přeběhnutím pásu pneumatik, přenesením dvou 30kg kanystrů, převalením traktorové pneumatiky osmkrát a s dalšími obtížnými úkoly.

Se všemi těmito disciplínami si strážovský Martin Kopecký hravě poradil. „Trať byla dobrá, měl jsem trochu obavy z toho horka. Měl jsme štěstí, že jsem šel hned na začátku, že nejsem rozpařený ze sluníčka. Bylo to perfektní. Když se člověk „hecne", tak jde všechno. Nejhorší bylo převalování pneumatiky a tažení figuríny už si ani nepamatuji," zhodnotil trasu Kopecký.

Diváci výkony, které v nesnesitelném vedru hasiči podávali, obdivovali. „Je šílené horko, takže ty kluky opravdu obdivuji, že do toho jdou. Musí to být strašné, běžet v celém obleku. Jsou to borci," uvedl jeden z diváků Martin Sýkora.

Ve Strážově vyhrál domácí Martin Kopecký, druhý byl Antonín Rendl z SDH Horní Kamenice a třetí Roman Petrás z SDH Nevřeň. Ve Strážově zároveň vyvrcholil letošní ročník Šumavského hasiče. Celkově zvítězil Antonín Rendl, druhý byl Martin Kopecký a třetí Václav Babůrek z SDH Plánice.