O víkendu se jel v Rabí tradiční závod Strkačky, letos poslední. Závody, které jinde na Klatovsku nejsou k vidění, už tam od roku 1997 pořádá Rábský spolek přátel motorismu. Jezdí tam auta, která jsou vyřazena ze silničního provozu, která se opatří bezpečnostním rámem, bezpečnostními pásy a nutná je také povinná výbava a helma. Soutěží se ve dvou kategoriích, slabé a silné, které jsou rozděleny podle obsahu.

„Na startu bylo pouze dvacet aut, protože závod postihla velká „úmrtnost“ aut. Po každém závodě tak dvě nebo tři auta skončí rozbitá, ale v následujícím závodě pak startují nová. Tatínkové chtějí předávat tuto tradici synům, aby se i oni mohli vybláznit. Do tohoto závodu nastoupili čtyři noví adepti. Další Strkačky se uskuteční až za rok na podzim, protože tady bude zaseto,“ informoval hlavní organizátor Josef Svatoš.

Do Rabí přijeli závodníci z širokého okolí. „Tady na Strkačkách jsem asi poosmé. Začínal jsem s tímhle ježdění před třemi lety právě tady. Nyní už závodím i v Domažlicích, kde jsem obsadil druhé místo a na republice, kde je to asi nejlepší, jsem skončil na devátém místě. Povedlo se mi už nějaké to auto i rozbít. Nyní mám dvě auta, s kterými jezdím. Tady mám to slabší, na republice jezdím s felicií. Nejvíce mě na tom láká adrenalin, který se při jízdě zažije. Nejtěžší je asi udržet auto ve stopě a na otáčení ostatních,“ řekl Deníku Filip Kašpírek ze Strakonic.

Po napínavém boji první místo v slabé kategorii s obsahem do 1400 cm3 obsadil Miloslav Vichr, druhé místo vybojoval Filip Forman a na třetím místě skončil Josef Svatoš. V silné kategorii s obsahem nad 1400 cm3 se na zlaté příčce umístil Petr Hvostál, na stříbrné příčce Karel Mojžešík a na bronzové příčce Jiří Tichánek. Jelikož šlo o poslední závod tohoto roku, byl vyhlášen také nejúspěšnější jezdec sezony, kterým se stal Petr Hvostál.