Nevěsta, ženich, početná družba, ale i třeba vlk a Karkulka, veterán na kolečkovém křesle nebo banda cikánů i s koňmi taženým cikánským vozem a desítky dalších masek a davy diváků lemující na několik desítek minut uzavřený hlavní silniční průtah městem. Tak to v sobotu vypadalo v Plánici, kdeslavili masopust svatbou.

Akci pořádají jednou za pět let pláničtí dobrovolní hasiči. „Je to tradice, schází se kolem tisícovky lidí. Dříve bývaly v Plánici každoročně masopusty jako v jiných vsích, ale po válce, v padesátých letech, se začaly pořádat tímto způsobem. Plánický hasičský sbor akci organizuje pouze při kulatých a půlkulatých výročích, tedy vždy po pěti letech," vysvětlil František Hrouda z SDH Plánice.

Podobně jako při běžném masopustu nechyběl průvod, v Plánici ovšem svatební. „Je to jako masopust, ale není to klasická oslava masopustu. Akce se jmenuje Staročeská svatba. Máme ženicha, nevěstu, rodiče, ženich jde s družbou od svého domu pro nevěstu, tam rodiče smlouvají o majetku, hrabě jede v kočáru, dává pak těm mladým do vínku také nějaké pozemky," popsal Hrouda.

Za cikánskou bandu chodí parta Veroniky Novákové z Plánice. „Účastníme se pokaždé, masky máme vždy stejné," řekla Deníku Nováková.

Staročeská svatba láká do Plánice návštěvníky z okolí i poměrně zdaleka. „Jsem plánická rodačka, teď žiji v Praze. Ale Staročeskou svatbu si přece nemohu nechat ujít, jezdím pokaždé," smála se Marie Kubíková v masce Ferdy Mravence. „Na svatbu přijedu do Plánice pokaždé," souhlasila její kamarádka Marie Hulešová z Klatov, která také pochází z Plánice.

David Kojan