„Betlémské světlo rozdáváme jako tradičně poslední adventní sobotu. Letos je pro nás tento svátek výjimečný tím, že delegace klatovských skautů jela vyzvednout světlo přímo do kostela ve Vídni, kde bylo posvěceno a rozváženo dál do celé Evropy," uvedla za středisko Královák Kateřina Vágnerová.

Pro Betlémské světlo byli skauti už minulý týden, takže se o něj museli po celý týden starat.

Jedním ze skautů, kteří jeli do Vídně, byl Vojtěch Klimeš, pro kterého to byl velký zážitek. „Moc se mi to líbilo. Jsem rád, že jsem se do Vídně dostal a podíval se, jak to tam vypadá. Je to hezký pocit, že jsem Betlémské světlo mohl přivézt právě já," řekl Vojtěch.

Podle něj je starání o světlo jednoduché. Jen se musí dávat pozor, aby nezhaslo. Na to vyzrál tak, že měl zapáleno více svíček najednou. „Občas jsem měl trochu strach, že zhasne, ale zvládl jsem to," přiznal Vojtěch.

Celá cesta začala v Brně, odkud skauti z České republiky jeli společně do Vídně pro Betlémské světlo. To, že tam jel právě Vojtěch, nebylo náhodou. „Minulý rok, když se rozdávalo Betlémské světlo, tak jsem o tom natočil video. S tím jsem se zúčastnil soutěže, kterou pořádali brněnští skauti, a vyhrál jsem," vysvětlil mladý skaut.

Pro Betlémské světlo si do kostela přišly stovky lidí, mezi nimiž byla i Martina Cibulková. „Betlémské světlo k Vánocům patří, takže si sem pro něj chodíme každý rok. Je to už tradice, kterou s dětmi držíme," uvedla Cibulková.