Úřad městyse Dešenice ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze je organizátorem Virtuální univerzity třetího věku. Na úvodní schůzce se sešlo 20 seniorů. Zájem mají ženy i muži. Začínali symbolicky v 1. třídě Základní školy v Dešenicích, ovšem ne 1. září, ale 20. září.

Ve třídě bylo na začátku úvodní hodiny ticho jako u skutečných prvňáčků. „Později se ale zapojili téměř všichni do společného vyplňování zkušebního testu i do diskuze a třída ožila. Málokdo z přítomných by mohl za vzděláním dojíždět, a proto jsme rádi, že se ke studiu můžeme scházet spolu a vlastně u nás doma. Doufáme, že se ještě někteří občané Dešenicka rozmyslí a přijdou mezi nás,“ sdělila kronikářka městyse Dešenice Eva Kratochvílová.

Vedoucí lektorkou výuky je tajemnice úřadu městyse Dešenice Helena Boučková. „Lektorka vysvětlila přítomným zájemcům o studium, jak je Virtuální univerzita organizována a jak se jednotlivé přednášky konají. Předvedla jim malou část z přednášky na téma lesnictví a upoutávku na astronomii, ze které se nejvíce těšíme na výtvarné a umělecké řešení slunečních hodin. Dešeničtí se dohodli, že začnou studovat od 11. října jedenkrát za 14 dní navečer a že jejich prvním povinným tématem bude astronomie. Další témata si již budou vybírat sami,“ informovala Kratochvílová, která je zároveň také jednou z účastnic.

Účelem je nejen se učit nové věci, ale také setkávat se s ostatními lidmi. „Jsme rádi, že lidé jsou ochotni se sebou něco dělat, že nesedí jen doma u televize, že mají zájem se učit nové věci. Byla tam i paní, které je 75 let, a ta s úžasem spráskla ruce a řekla: „Já si snad budu muset koupit ten počítač.” A to na tom bylo hezké, že lidé projevují zájem a že se jim tohle líbí. Dokonce padl i návrh, že bychom si dělali i kávu a udělali si dýchánek, aby to nebylo jen o učení,” dodala Kratochvílová.