„Hlavní zásluhu na uspořádání setkání mají hasiči. Já jsem rád, že lidé tady drží pohromadě a jsou schopni si v podstatě sami udělat takhle velkou akci," řekl Deníku starosta Bolešin, pod které Slavošovice spadají, Josef Sommer.

Hasiči všech věkových kategorií byli hybnou pákou setkání. Lidé si mohli prohlédnout historickou stříkačku z roku 1924, kterou zrenovovali slavošovičtí dobrovolní hasiči. Stříkačka, na jejíž renovaci se nejvíce podíleli Jan Hofman a Miloslav Míšek, fungovala na ruční pohon, který byl později doplněn motorem značky Walter. „Je to krásná práce, převládá mosaz a měď. Naši předci uměli vyrobit bytelný stroj. Stříkačka není prozatím funkční, začali jsme s prací dost pozdě, ale budeme pokračovat," konstatoval Míšek. Klatovští dobrovolníci předvedli v akci unikátní parní stříkačku.

K vidění byla i ojedinělá motorová stříkačka, kterou přivezl ukázat Karel Schejbal z Čínova. Malí hasiči z Kydlin předváděli, co stařičká stříkačka dovede, a postarali se o neplánované ochlazení účastníků srazu. Proudnice jim totiž vyklouzla z ruky a proud vody postříkal okolostojící diváky. „Jsem celičká mokrá, ale nevadí to, beztak je tu horko a ochlazení se hodí," vzala nehodu s humorem Jana Hnojská.

To, že setkání mají „na svědomí" hasiči, bylo vidět na každém kroku. „Připravujeme několik vystoupení. S programem se ukáží děti ze sboru v Točníku, malí hasiči z Kydlin předvedou požární útok včetně příjezdu speciálním zásahovým vozem. Lidé si mohou prohlédnout vystavenou techniku našeho sboru," informoval starosta SDH Slavošovice Pavel Potužník.