V Dolanech měli v 17 hodin již dvacetiprocentní účast. V tento čas přišlo tolik voličů, že se před plentou dokonce tvořila fronta. „Úderem 14. hodiny začali postupně lidé přicházet, ale počítáme, že k večeru přijde útlum. Řekla bych, že počet je podobný jako tradičně. Hodně záleží na tom, jaké volby jsou,“ uvedla předsedkyně dolanské komise Pavla Štastná.

Ve Švihově se členové komise shodli na tom, že nyní chodilo první den volit více lidí, než v minulých volbách. Okolo 17.30 hodin tam měla odvoleno již čtvrtina. Svoji premiéru si tam odbýval předseda komise Jan Jirák. „Je to zajímavé poznání. Přiznávám, že být poprvé v komisi a hned být předsedou je docela zápřah. Netušil jsem, jak rozsáhlý obvod máme,“ sdělil své pocity Jirák, který chodí pravidelně volit a jako předseda poznamenal: „Mile mě překvapuje účast lidí.“

Více než 30 % účast hlásila okolo 18. hodiny volební komise v Dehtíně, která měla z většiny v této obci premiéru. Vůbec ale nebyla nervózní a na voliče čekala s úsměvem.

Jako průměrnou zhodnotili po 18. hodině účast v Točníku, kam do té doby přišlo volit 50 lidí z 231, což prý nebylo ani extrémně málo ani extrémně moc.

Zhruba 30 % voličů přišlo vhodit lístky do urny do 18.30 hodin v Myslovicích. „Řekla bych, že chodí volit stále ti samí lidé. Očekáváme účast okolo 60 %,“ sdělila předsedkyně komise Marcela Navrátilová.

Rušno bylo kolem 18.30 hodin ve volební místnosti klatovského volebního okrsku číslo 13 v mateřské škole v Máchově ulici, kam se během chvíle nahrnulo kolem 15 voličů. "Účast je zatím dobrá, odhadem už přišlo kolem 40 % voličů. Lidé chodí průběžně a jsou ukáznění, žádný rozruch jsme řešit nemuseli. Byli jsme už také na požádání s urnou u voliče doma," řekla předsedkyně volební komise Bohuslava Vizingerová, která se do volební komise vrátila po delší pauze. 

Polovina odvoleno

V nedaleké Zbyslavi na tom byli s účastí ještě o něco lépe, tam už měla před 19. hodinou odvoleno téměř polovina. „Je to poprvé, co máme první den voleb takto vysokou účast. Asi za to mohlo hezké počasí, že přišlo více lidí dnes,“ uvedla předsedkyně komise Jiřina Brabcová.

I když je Zbyslav malá obec a voličů tam tolik nemají, tak se ve volební komisi nenudí. „Podrbeme si, posedíme. Je to pro nás v podstatě relax, protože doma si takhle nesedne, hlavně nyní na podzim, kdy je hodně práce. Dozvíme se i plno věcí z okolí,“ pochvalovala si volby Brabcová.

Mohou se pyšnit i dvěma nejstaršími voliči, kterým je 92 a stále chodí k urnám do volební místnosti.

Na účast si nestěžovali ani v Pačejově nádraží, kde mělo okolo 19. hodiny odvoleno zhruba 33 % voličů. Podle komise se nedá říct, zda chodí více mladí nebo starší. Tipovali, že celková účast bude od 55 do 60 %.

Pohodová nálada vládla ve volební místnosti v Defurových Lažanech, kde po 19. hodině měli účast zhruba 50%. „Při volbách do senátu nebyla účast taková jako nyní, ale většinou máme účast velkou, hlavně při volbách do zastupitelstva. Mezi prvními přicházejí starší obyvatelé a mladí chodí průběžně,“ sdělila zapisovatelka Petra Šubová a předseda Pavel Hladík ji doplnil. „Očekáváme, že účast bude nyní vysoká, ale sto procent nedáme, jelikož zde máme hlášené i lidi, kteří jsou v zahraničí, takže volit nepřijdou.“

O voliče neměli nouzi ani ve Velkém Boru. „Odvoleno má zhruba 30 %. Chodí více lidí než při jiných volbách. Nebojím se tak říci, že bychom mohli mít celkovou účast 60%,“ sdělila předsedkyně komise Eva Vetýšková.

Ti, kteří nestihli přijít k volbám v pátek, mají možnost ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.