„Závod jsme obnovili minulý rok po sto letech. Start je na Pancíři s dojezdem na Weissově louce, stejně jako tomu bylo před sto lety. Jsme zde v historických kulisách, závodníci musejí mít historické dřevěné lyže s řemínkovým vázáním, takové, na kterých jezdili naši dědové," informoval člen o. s. Otevřená Šumava, které akci pořádalo, Radovan Holub.

Do závodu bylo přihlášeno 25 jezdců, ale kontrolou jich prošlo jen 14, kteří se ho mohli zúčastnit. Mezi nimi byl i Jaroslav Tolar z Hůrky, který dojel do cíle jako druhý. „Zúčastňuji se každý rok. Závod před sto dvěma lety jsem vynechal, ale nyní jezdím už každý rok. Někdy mě sem přivezou na sáňkách, když jsem zraněný, ale snažím se udržovat. My tady na Šumavě se dožíváme hodně let, tak na nás není tolik vidět, že jsme staří. Lyže mám svoje, přes rok je mám na stěně v hospodě a jednou za rok je sundám. Je to taková vzpomínka na mládí, sranda před silvestrem. Cesta byla těžká, nebyl sníh, ale zvládli jsme to," řekl Deníku Tolar.

Jely i ženy

Svoji premiéru na tomto závodu měla Aneta Korjenková z Chrástu u Plzně. „Letos jsem na historických lyžích stála poprvé. Bylo to zajímavé, cestou jsem se trochu ztratila, kousek jsem šla i po asfaltce, pak jsme se napojili na trať, ale bylo to hezké. Lyže mám půjčené od taťky, on je takový sběratel. Je to trochu rozdíl, jet na těchto lyžích a na klasických, ale zvládla jsem to, alespoň byla sranda, i když jsem se asi dvakrát pomazlila se sněhem. Pokud se to příští rok bude opět konat, tak se určitě zúčastním," slíbila Korjenková.

Druhou, již ostřílenou, závodnicí byla Marcela Kulíšková, maminka reprezentantky Českého svazu zrakově postižených sportovců ve sjezdovém lyžování a členky Českého paralympijského týmu Anny Kulíškové. „Bylo to těžké. Byl to boj o život, trať byla těžká, rozkopaná, samé klacky, kameny, spousta nástrah, s kterými se lyžník musel vyrovnat. Nicméně zážitek je to krásný a o to nám jde. Byla jsem tady i loni a doufám, že když zdraví bude sloužit, tak se zúčastním každého ročníku, který se bude pořádat, protože to stojí za to," pochvalovala si Kulíšková a dodala: „Rozdíl těchto lyží oproti klasickým je hodně velký, tady nevíte, jestli ty řemínky vydrží a jestli bez závady dojedete až do cíle. Lyže mám vlastní, máme několikery, střádáme je od známých."

Po náročné cestě si první místo vybojoval Libor Kadlec, druhé místo Milan Korjenek a třetí místo Václav Mazín.