Náves v Bojanovicích u Rábí v sobotu žila velkými oslavami. Rodáci i tamní obyvatelé se tam sešli u příležitosti 750. výročí první zmínky o jejich obci.
„Oslava výročí byla spojena se srazem rodáků, abychom program trochu zpestřili. Připraven byl doprovodný program pro děti a po celý den hrála Oplova dechovka. Večer vše zakončila taneční zábava," uvedl starosta tamního sboru dobrovolných hasičů Petr Nový.

Návštěvníci měli možnost si prohlédnout výstavu dobových fotografií a získat Bojanovické listy, které byly vytištěny právě pro tuto příležitost. „Po zahájení programu prošel obcí průvod s věncem, který byl položen u pomníku padlých, kde se uskutečnil pietní akt a uctili jsme památku obětí první světové války," sdělil Nový.

Rodáci, kteří do obce zavítali i po desítkách let, měli radost z toho, jak se jejich rodné místo změnilo. „Můžu vám říci, že jsme překvapeni, jak je tady vše vybudované. Odešla jsem odsud před padesáti lety do Horažďovic, kam jsem se vdala. Moc ráda se sem vracím, protože to tady jen vzkvétá. Je vidět, že se lidé starají. Celou obec jsem s mužem prošla a opravdu mám radost, jak nyní vypadá, hasiči to vzali dobře do ruky," řekla Deníku jedna z rodaček Květa Balíčková.

Dodnes vzpomíná na své mládí prožité v Bojanovicích, „Rodiče byli poloviční zemědělci. Tatínek dělal na poště, takže to bylo o něco snazší, protože měli dva příjmy. Myslím si, že Bojanovice byly dobrá obec. Jsem moc ráda, že jsem se tady opět po letech sešla s kamarádkami i kamarády a můžeme zavzpomínat. Když jsem sem přišla, tak se mi vháněly slzy do očí," svěřila se Balíčková.

Součástí oslavy bylo také vysvěcení kapličky, která stojí na návsi.