Pět let pivovaru

„Pět let uteklo jako voda. Za bývalého režimu bychom řekli: Máme jednu pětiletku za sebou, a my máme za sebou pět let úspěšného provozu pivovaru a dělání slávy a tradice výbornému šumavskému pivu. Za tu dobu jsme se stali dokonce, v rámci malých pivovarů, mistry republiky, dvakrát jsme byli vicemistry a můj syn uspěl na všech vnitrostátních soutěžích a dokonce i na mezinárodní. Vaříme tradiční piva, nejsme příznivci moc ochucených piv. Jediné naše pivo je ochucené pravým šumavským medem a to je Pašerák," říká zakladatel pivovaru Belveder František Strnad starší. „Máme většinou smůlu na počasí, ale to nedělá náladu. Podstatné je, že lidé se tady baví, že pivo jim chutná. Letos jsme připravili zase nové pivo. Je to čtrnáctka a zatím má pracovní název Bermudský trojúhelník. O kulturní program se stará několik skupin," dodává zakladatel pivovaru František Strnad starší.

Příjemné atmosféry na oslavy si přišel užít i Stanislav Bartl (72) ze Železné Rudy. Úsměv na tváři, pobrukování známých písní spolu s muzikanty a orosená sklenice zlatavého moku v ruce mluvila za vše. „Je to vynikající. Je zde úžasná atmosféra. Byl jsem tady i před pěti lety v roce 2007 na otevření pivovaru, kdy zde byl i důstojný pán, který žehnal pivovaru na dlouhá léta, takže se mohu ohlédnout zpátky. Jsem tu každý rok jako pravidelný host a mám zde už dá se říct domovské právo. Vzhledem k tomu, že už dlouhá léta v Železné Rudě žiji a zažil jsem doby nemilé i milé, podporuji místní podnikatele, konkrétně pana Strnada, protože se známe již delší dobu a dávám malým a středním podnikatelům zelenou, protože to jsou lidé, kteří se nechtějí obohatit na úkor někoho, ale jen za svoji práci, kterou vykonávají. Takže chodím na Belveder hrozně rád. Bavím se tady velmi dobře, protože žánr, který se zde hraje, je veliký a musí uspokojit každého milovníka hudby, ať už má rád country, dechovku, lidové písničky či staré písně hrané na harmoniku, každý musí být spokojen aspoň tak jako já. Ze železnorudských belvederských piv miluji Švejka, vídeňské pivo ze starých letopisů, které se dělalo pro císařský dvůr, a pochopitelně mám rád i Belgrad," dodává znalecky Stanislav Bartl.

Všem se líbilo

„My se sem s kamarády vracíme už třetí rok, děláme túru Šumavský dobrodruh," říká Václav Sedlecký (42) z Volar. „Většinou nás bývá pět šest kluků, vezmeme si dovolenou a jdeme pěšky z Volar do Železné Rudy. Máme různé trasy. Třeba vloni jsme šli z Nového Údolí do Železné Rudy po červené značce zhruba 75 km a šli jsme to tři dny. Letos jsme šli z Domažlic do Rudy zhruba 65 km a třetí den jsme sem dorazili. Jsme trampové, většinou spíme pod širákem. Slyšeli jsme, že pivovar Belveder má výborné pivo, tak jsme přijeli ochutnat, chutnalo nám a od té doby vlastně jezdíme na všechny akce, které pivovar pořádá. Dnes je to paráda. Počasí neporučíte, ale zábava je výborná, pivo výborný, já myslím, že je všechno nádherný," řekl Sedlecký a dodal: „Mám nejradši polotmavou dvanáctku Belgrad. Novinku Bermudský trojúhelník jsem samozřejmě vyzkoušel. Opravdu mi chutnal a doufám, že se neztratím a stihnu i vlak domů."

Účast překvapila

Na pivní slavnosti na Belvederu je většinou špatné počasí. „Stavěli jsme rychle stany, abychom byli schovaní pod nimi, protože celé dopoledne lilo jak z konve. Já nevěřil, že akce vůbec proběhne, protože v tomhle počasí by ani psa nevyhnal. Jsem hodně překvapen, kolik lidí přišlo. Byl plný stan, plná terasa, takže úžasné," říká František Strnad mladší, spolumajitel, provozovatel a sládek pivovaru.

Tato dvoudenní akce byla sláva pivovaru. Pro letošní rok  akci trochu změnili, nabídli sortiment. Čepovali osm druhů belvederských piv, čtyři z Moravy a čtyři druhy z pivovaru Purkmistr Plzeň. „Lidé mají zájem o pivo železnorudské i dovezené. Jako organizátor akce mohu říci, že jsme spokojeni na všechny strany," dodal Strnad mladší.

Hana Sádlíková