Tuto tradici obnovilo Občanské sdružení Tvrz Čachrov, Muzeum železničních dresin spolu s farností Čachrov. V minulosti se toto procesí konalo od roku 1896 do roku 1957 a až v roce 2010 se tradice vrátila zpět do Čachrova.

„Obnovená tradice na duchovních základech není jednorázovým aktem. Chceme, aby pokračovala i v dalších letech. Máme v úmyslu o poutní místo a pramen pečovat. Prvním naším počinem bylo to, že jsme proklestili přístupové cesty, aby vůbec bylo možné procesí obnovit, dále jsme vykáceli a vyřezali náletové dřeviny. Současně jsme pořídili korouhev sv. Anny a pro letošní rok i dřevěnou sochu sv. Anny, která byla vyvěcena farářem Vendelínem Zboroněm a poté nesena v čela procesí," řekl Deníku jeden z organizátorů Václav Zahrádka.

V prvním roce se procesí zúčastnilo 86 lidí, v druhém 138 a letos kvůli deštivému počasí jen okolo 60. Mezi nimi byl také herec Ivan Řezáč. „Mám tady velkého kamaráda Honzu Tůmu, který sídlí na tvrzi a dává tady vše pomalu dohromady. Je součástí takového znovuzrození Čachrova. Asi něco pravdy na tom bude, že vracení ke kořenům je důležité, proto i obnovení těchto tradic, má svůj účel. Vzhledem k tomu, že mi bude skoro šedesát, tak tradice začínám vnímat z jiného úhlu pohledu a líbí se mi to," sdělil Řezáč.

Lidé návrat k procesí vítají. „Líbí se mi obnovení této tradice. Vítám, že se procesí obnovilo, protože v dnešní době a společnosti je nutné, aby měly děti nějaké základy a aby viděly, jaká byla tradice, jak se tady žilo, a ne aby znaly jen počítače a konzumní věci, které jsou jim všude dostupné. Ještě si vzpomínám, když jsem byla dítě, že jsme chodili do kostela, na náboženství, na procesí, takže tyhle návraty k tradicím vítám. Jsem zde letos prvně, protože jsme o tom dříve nevěděli,"  uvedla Pavla Prošková ze Strážova.

V poutním procesí byly neseny také tři obrazy sv. Anny, které věnoval Michael Duruttya a jeho manželka.
Nyní čekají organizátory další práce na kapličce, jako opravy střechy, zdiva, interiéru kaple a pramene.