„Partnerskou smlouvu s obcí Weiding jsme podepsali v roce 2002. Za tu dobu se konala různá setkání. Na podzim loňského roku jsme se se starostou Weidingu dohodli, že bychom těch deset let měli oslavit. Naplánovali jsme to na tento den, i když je to s půlročním předstihem, protože starosta je jako poslanec poslanecké sněmovny hodně zaneprázdněn. Tak jsme hledali vhodný termín, aby to vyhovovalo hlavně jemu," sdělil starosta Plánice Zdeněk Pavlíček.

Partnerství přineslo nová přátelství. „Je škoda, že byly hranice tak dlouho uzavřené. Měli jsme sousedy, které jsme nemohli ani navštěvovat. Vzpomínám, jak jsme někteří měli vůči německým občanům předsudky. Nyní, když přijedeme do Weidingu, tak tam všude panuje přátelská atmosféra. Našim cílem je, aby zmizely veškeré předsudky a obnovila se přátelská atmosféra mezi Bavorskem a Českem," uvedl Pavlíček.

Zástupci Plánice a Weidingu měli pro tuto příležitost připravené speciální dárky. Starosta německé obce předal plánickému starostovi ceduli se znaky města a obce a nápisem „Jsme partneři". Tento dar byl vyroben s českým i německým textem, a bude tak zdobit Plánici i Weiding.

Němečtí hosté si z Plánice odvezou skleněnou upomínku připomínající výročí. Po slavnostních proslovech byl také zasazen strom přátelství.