Od pátku si na něj mohou zdarma zahrát všichni, kteří chtějí, v průchodu jezuitské koleje.

„Jde o věc, kterou v roce 2013 v České republice inicioval Ondřej Kobza. Osobně jsem veřejná piana viděla asi před deseti lety v Londýně, kde jsem si zahrála asi na tři z mnoha. Moc se mi líbila atmosféra, která tam byla. Setkávali se tam známí i neznámí lidé. Pak jsem na to pozapomněla, ale později jsem zjistila, že se to rozjelo i u nás," uvedla členka okrášlovacího spolku Jana Konicarová.

Neuplynulo mnoho času a touto myšlenkou se začaly zabývat i v Klatovském okrášlovacím spolku. Stěžejní bylo sehnat piano, což trvalo zhruba rok. „Je klatovské a spousta šikovných lidí nám pomohla ho uvést do co nejlepšího stavu a vyladit," sdělila Konicarová.

Piano bude volně přístupné, hlídané kamerovým systémem. „Ještě si nejsme jistí, jak to bude přes zimu, zřejmě piano ale trochu zazimujeme, aby vydrželo co nejdéle," dodala Konicarová.

Slavnostního zahájení se zúčastnili také žáci klatovské umělecké školy, kteří si připravili dvouhodinový koncert.

Ředitel základní umělecké školy Josef Gabriel piano v ulicích vítá. „Beru to jako velice dobrý nápad, protože si myslím, že spousta dětí a dospělých by si ráda zahrála na klavír, ale nemají možnost. Vidím to i u nás ve škole, kdy dítě přijde na hodinu flétny, skončí a pak se zeptá, jestli si může ještě zabrnkat na klavír. Teď si alespoň budou moci zahrát kdykoliv a cokoliv budou chtít. Je to bezvadný nápad, protože to přitáhne k něčemu jinému, než k poflakování po náměstí," zhodnotil myšlenku Gabriel.

Nadšený nebyl jen on, ale i obyvatelé Klatov, kteří se přišli na zahájení podívat. „Jsem ráda, že tady v Klatovech něco takového bude. Určitě je to zajímavá příležitost nejen pro děti, ale i dospělé, kteří si třeba budou chtít zavzpomínat na doby, kdy hrávali ve škole a podobně. Třeba jako já. Neseděla jsem za tím už asi dvacet let a ráda si brnknu, jsem zvědavá, jestli si to ještě budu pamatovat," řekla Deníku jedna z divaček Pavlína Králová z Klatov.

Jako první na piano zahrál klatovský učitel hry na klavír Jan Aschenbrenner.

Návštěvníci se mohou těšit i na různé akce, které se u piana budou během roku konat.