Devátý ročník Dnů evropského dědictví v Klatovech byl úspěšný. Pestrý program, který byl od pátku do neděle připraven, měl hojnou účast návštěvníků.

„Pevně věřím, že tento ročník obohatil kulturní nabídku v Klatovech. Velký zájem byl o koncerty, vystoupení i památky. S velkým úspěchem se setkaly koncerty Lenky Filipové, která si pochvalovala akustiku v kostele a skvělé publikum,  i Zuzany Stirské. Neméně pozornosti si získaly i historická vozidla a výstava kreseb žáků základních a středních škol, která je na základní umělecké škole," zhodnotila akce vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Klatovy Alena Kunešová.

Podle ní se díky slunečnému počasí a nadšení návštěvníků zdařily i vycházky po kulturních památkách a parcích.

Potěšení z kulturního vyžití měli i návštěvníci. „Je to fajn, že se tady opět něco děje. Je hezky, tak je příjemné si zde sednout a podívat se na hezká vystoupení a poslechnout písničky," řekla Deníku Marie Gregorová z Klatov.

Pánové dávali spíše přednost pokochání se nad historickými skvosty. „Zrovna jsem se díval na pěkně naleštěný trabant a vzpomínal jsem, když jsem s ním také jezdíval. Bylo to fajn jezdítko. Je to hezké se podívat, jak se někteří o taková starší auta dokáží starat, že stále vypadají jako nová. Je to krása," pochvaloval Jan Řezáč z Klatov.

Během víkendu byl otevřen také zámek v Červeném Poříčí, který bývá přístupný návštěvníkům jen občas. Tentokrát zámkem provedl sám kastelán Marcel Čermák. Za výkladu průvodce o historii a životě na panském sídle jste se mohli projít po původním renesančním přízemí budovy a v horním patře si prohlédnout barokní a rokokovou výzdobu z pozdější přestavby zámku. Zpestřením bylo i nahlédnutí do dámské garderoby a toaletní místnosti.

Akce pokračují

Uplynulým víkendem Dny evropského dědictví na Klatovsku ještě nekončí. Na víkend připravili k této příležitosti minipřednášku na hradě ve Švihově. „Přednáška uvede návštěvníka prostřednictvím komentované obrazové prezentace do politické situace střední Evropy na přelomu 15. a 16. století a představí v té době vládnoucí, dnes nepříliš známou, dynastii Jagellonců. Podrobněji vykreslí charaktery i okolnosti vlády dvou z jejích představitelů, českých králů – Vladislava a Ludvíka. Závěrem pak seznámí s konkrétním osudem pana Půty Švihovského, pána z Rýzmberka a ze Skály, tehdejšího šlechtice, nejvyššího sudího Království českého, majitele švihovského panství a stavitele hradu Švihov," popsal přednášku kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Této akce se můžete zúčastnit 15. a 16. září od 10 do 15 hodin. Přednáška začíná každou celou hodinu.

Dny evropského dědictví se každoročně pořádají v měsíci září, kdy se otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor. Tato akce patří v naší zemi mezi tradiční, které mají posilovat vztah široké veřejnosti ke kultuře. V rámci této akce jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce: koncerty, soutěže a další kulturní programy.