Pro Marii a Vojtěcha Kvěchovy z Velkých Hydčic to bylo opakování po padesáti letech. V horažďovickém kostele sv. Petra a Pavla totiž v sobotu oslavili zlatou svatbu.

„Nejdříve jsem pracovala v Jitexu, pak jsem byla u dráhy. Když přišly děti, u dráhy už to časově nešlo, tak jsem začala krmit dobytek v JZD. Odtud jsem odešla do vápenky, kde jsem dělala až do důchodu,“ prozradila o sobě Marie Kvěchová. Její manžel Vojtěch je o čtyři roky starší a celý život pracoval v zemědělství.

Manželství, které by vydrželo padesát let, je v dnešní době spíše výjimkou. „Dnes lidi, neví, co by chtěli. Tenkrát jsme měli obrovské existenční starosti, skládali jsme doslova korunu ke koruně. Starali jsme se, abychom uživili děti, abychom je oblékli. Tím pádem roky utíkaly, najednou jste spolu třicet let, čtyřicet let a vůbec vám nepřijde, že byste měli hledat někoho jiného,“ vyprávěla Kvěchová. „To víte, kolikrát to bylo všelijaké. Člověk si ale musí všechno rozmyslet. Je třeba, aby jeden druhému trochu věřil a jeden druhého si vážil,“ doplnil její manžel.

Výjimečnost „zlatého“ manželství potvrdil i horažďovický farář. „Je to vždy radost, když člověk vidí, jak lidé statečně překonávají obtíže života a vydrží spolu tolik let. Padesát let, to je málokdy. My říkáme, že ti lidé jsou plni požehnání. Jsem šťasten, že jsem dnes mohl asistovat při této zlaté svatbě, a přeji manželům Kvěchovým, aby se dožili i svatby diamantové,“ popřál oslavencům Nikola.