Protože během festivalu na to není čas, setkali se všichni na klatovské radnici nyní, v polovině února.

„Myšlenka uskutečnit v našem městě svátek folkloru vznikla počátkem 90. let v klatovském souboru Šumava a realizována byla hlavně díky Ireně Valentové, která tu s námi bohužel být nemůže. Festival od té doby ušel dlouhou cestu, během které se stal nejvýznamnějším svého druhu v Pošumaví a Folklorním sdružením České republiky (FoS ČR) je každoročně řazen mezi zásadní folklorní události v České republice," uvedla organizační ředitelka festivalu Denisa Valentová, která zároveň připomněla, že během dvaceti ročníků se na pódiích v Klatovech představilo na 250 souborů ze tří kontinentů.

„Folklorní festival je nejvýznamnější doprovodnou akcí klatovské pouti, město si vaší činnosti považuje," složil poklonu přítomným starosta Klatov Rudolf Salvetr, který spolu s Denisou Valentovou a předsedou FoS ČR Zdeňkem Pšenicou předal několika desítkám hostů, mezi nimiž byl i zástupce Deníku, Pamětní listy XX. výročí MFF Klatovy jako výraz ocenění a uznání jejich zásluh o jednu z nejprestižnějších kulturních akci v Pošumaví.

A pak již přišel vrchol večera – Diplomem FoS ČR „Za výjimečný přínos k uchování a rozvoji tradiční lidové kultury, folkloru a cílu sdružení" bylo oceněno sedm osobností – Irena Valentová (in memoriam), Zdeněk Valenta, Iveta Lízancová, Hana Červenková, Jiří Červenka, Ivana Kudryová a Olina Reitmajerová. Kromě nich z Pšenicových rukou převzal jedno z nejvyšších ocenění sdružení – Stříbrnou medaili XX. výročí FoS ČR – Rudolf Salvetr. Je teprve druhým starostou v republice, který ho obdržel.

Někteří z oceněných neskrývali dojetí. „Musím přiznat, že slzička skanula, je to dojemné. Je moc pěkné, že se práce lidí takto ocení," řekl Deníku Jiří Červenka, který festival pomáhá organizovat od samého počátku.