Nabídka Dne IZS byla opravdu pestrá. Svoji techniku předvedli hasiči, policisté, zdravotníci, armáda, Horská služba, informační a strážní služba šumavského národního parku i zástupci dalších složek. Hodně se líbily třeba „opilecké „ či „drogové" brýle, které zkreslovaly vidění, neustále plno bylo i ve stanu s umělým kouřem či na stanovišti policejních těžkooděnců. Kluci i holky neskrývali nadšení. „Teď jsem si vyzkoušel policejní vestu. Je docela těžká, celý den bych ji nosit nechtěl, ale je to zážitek. Těším se i na další věci, je tu toho hodně," pochvaloval si 12letý Diego Bartoš z Horažďovic. „Je to tu moc pěkný. Nejvíce se mi líbil ten zakouřený stan," svěřila se 6letá Kája Hnátová, která nebyla na akci jen v roli diváka, ale spolu se svými kamarády ze švihovských Soptíků předvedla i požární útok. Sklidili velký potlesk, stejně jako mladí horažďovičtí hasiči a další aktéři ukázek.

Vyšlo i počasí, a tak měli pořadatelé radost z velmi dobré účasti. „Tato akce byla určena nejen dětem ze základních a mateřských škol, ale i široké veřejnosti. Navštívilo ji cca tisíc návštěvníků," uvedl Ivan Lederer z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.
Dostala krásný dort

Soutěže Malý záchranář se zúčastnilo 14 soutěžních družstev žáků 4. a 5. tříd základních škol z Horažďovicka. „Děti soutěžily v osmi praktických disciplínách, které jsou zaměřeny na sebeochranu osob, poskytování první pomoci, dopravní výchovu, používání hasicích přístrojů. Dále soutěžní družstva psala vědomostní testy a uskutečnila se i doplňková soutěž v kreslení s názvem Kdo nám pomáhá v nebezpečných situacích," uvedl Lederer.

Soutěž nakonec ovládli žáci ze ZŠ Horažďovice, Komenského, kteří vybojovali zlato a bronz. Vklínit se mezi ně se podařilo dětem ze Šafránkovy ZŠ a MŠ Nalžovské Hory, které se tak spolu s vítězným družstvem v příštím roce zúčastní krajského kola Malého záchranáře v Plzni. „Připravovali jsme se poctivě, ale nenapadlo by mě, že vyhrajeme. Je to pro mě překvapení. Máme z toho velkou radost. Určitě to oslavíme, ale ještě nevím jak," okomentovala prvenství kapitánka vítězného týmu Veronika Šafandová.

Radost doslova sálala z Kateřiny Denkové z Pačejova, která vyhrála soutěž v kreslení a dostala za to krásný dort. „Namalovala jsem cestu, kolem níž jsou telefonní čísla spolu s obrázky. Z dortu mám velikou radost, podělím se o něj s týmem a s rodinou," svěřila se Deníku Katka.