I přes odpolední déšť dorazily na Bolfánek stovky návštěvníků. „Návštěvnost je velmi dobrá, každým rokem se zvyšuje, takže jsme spokojeni. Připraven byl kulturní program, hrály tři kapely ze ZUŠ Klatovy a na závěr pak plzeňská Znouzectnost. V rukodělných dílnách si děti malovaly, před rozhlednou vytvořily z přírodních materiálů mandalu „strom roku", namalovaly „nekonečný" obraz. Mohly také absolvovat stezku „přežití" , kde si vyzkoušely třeba poznávačku stromů, zvířat nebo střelbu ze vzduchovky a z luku," vyjmenoval za pořadatele Karel Jungvirth.
U příležitosti Dne Země také sdružení Otisk, které se stará kromě areálu s rozhlednou na Bolfánku i o arboretum Americká zahrada, přihlásilo tamní nejstarší douglasku do soutěže Strom roku 2016.

Americká zahrada se nachází pod Bolfánkem v lesním komplexu Žďár u zámku Lázeň. Roste v ní přes dvě stě druhů dřevin. Mezi nejvýznamnější patří například dřín květnatý, liliovník tulipánokvětý nebo právě douglaska tisolistá. Douglasku, která v roce 2010 měřila 34,8 metru a obvod kmene měla 572 centimetrů a která je jednou z nejstarších v Evropě, se Chudeničtí rozhodli přihlásit do patnáctého ročníku ankety „Strom roku", kterou vyhlašuje Nadace Partnerství.

„První tři místa v anketě jsou honorovaná. Tyto finance jsou určeny k ošetření daného stromu, či ošetření jiných stromků," uvedl Jungvirth. To bylo jedním z důvodů, proč strom do ankety sdružení přihlásilo. „Zároveň ale chceme upozornit i na celé arboretum, které se může pochlubit například jediným dřínem květnatým v Evropě a množstvím dalších velice zajímavých dřevin. Například již zmiňovaným liliovníkem tulipánokvětým, který je prvním vysazeným v Čechách," doplnil Jungvirth.

Americká zahrada je podle něj celosvětovým pojmem mezi dendrology. „Je to už taková prababička, která vyžaduje péči," řekl Jungvirth. Právě proto by byli Chudeničtí za případnou výhru v anketě rádi. Od roku založení už z Americké zahrady ubyla téměř čtvrtina dřevin, které by rádi obnovili.

David Kojan, Barbora Zoubková