Už téměř dvě desítky let se ve Skelné Huti scházejí harmonikáři na srazu, který pořádají tamní dobrovolní hasiči.

V pořadí devatenáctý se tam konal v pátek. Sál kulturního domu byl plný příznivců harmonikářů. „Každým rokem harmonikářů přibývá. Dnes už se jich zde schází okolo čtrnácti plus ještě nějací zpěváci. Přijíždějí sem ze Sušice, z Blovic, z Klatov, z Plzně, z jižních Čech, z Domažlic a tak různě. Každý rok jezdí někdo jiný, ale hodně se jich i vrací," sdělil za organizátory Petr Bláha.

Příští rok už bude jubilejní ročník tohoto srazu. Už nyní proto plánují, jak by mohl vypadat. „Budeme mít na to celý rok, abychom něco vymysleli a oslavili to, tak jak se sluší na naši obec. Doufáme, že když se nám daří uspořádat sraz každý rok, že něco vymyslíme. Jde nám o to, aby česká písnička nezanikla a udržela se i pro mladé generace," uvedla další z organizátorek Božena Poškarská.

Jedním z harmonikářů, který se zúčastnil téměř všech ročníků, je Josef Michálek z Plzeňska, kterého do Skelné Huti přivedl jeho bratr. „Jednou jsem šel s bratrem sem na pivo, vzali jsme si harmoniku a udělali jsme tady zábavu. Pořádající srazu ho pak pozvali a on mě vzal s sebou. Asi třikrát jsem pak nemohl, ale jinak jsem tady pokaždé. Moc mě to těší, když vidím, že celý sál zpívá," řekl Michálek.

Vášeň k harmonice získal po svém bratrovi, kterému harmoniku vždy záviděl, protože jeho rodiče ho nutili hrát na housle. Nakonec ale harmoniku po svém bratrovi zdědil a mohl na ni hrát. „Jsem čistě jen na lidovky. Jsem schopen přes tři sta písniček zahrát i zazpívat," svěřil se Michálek.

Dobrovolní hasiči ve Skelné Huti pořádají během roku i další akce. „Děláme masopustní bál a průvod masek po obci, kterého se letos zúčastnilo 84 masek. Dále maškarní ples pro děti a oslavu MDŽ. Během roku se musíme starat o naši obec, aby byla stále hezká a upravená," uvedl starosta sboru Vladislav Bláha.
Dodal, že na příští, dvacátý ročník by chtěli připravit nějaký dárek, který by obdržel každý harmonikář.