„Snažíme se, aby naše trhy byly vždycky něčím zvláštní, a protože se tady prezentují především výrobci a pěstitelé z regionu, rozhodli jsme se už loni, že dáme prostor prezentovat se i zdejším restauracím a občanům a že s nimi budeme soutěžit ve vaření. Loni to mělo úspěch, a tak pokračujeme i letos," říká organizátor farmářských trhů v Sušici Tomáš Zelený.


Získat odvahu a upéct opravdu takovou husu, aby se s ní někdo mohl přihlásit do soutěže, měli  tentokrát pouze dva soutěžící. O vítězi i tentokrát rozhodla pětičlenná porota z řad návštěvníků trhů.


První soutěžní husa byla nadívaná holoubátkem a připravena byla netradičně na ovoci. Druhá husa pak byla klasická, se zelím a houskovým knedlíkem.
„Ta první s ovocem byla zvláštní, měla výbornou chuť a v kombinaci s ovocem byla opravdu dobrá," nechala se slyšet porotkyně Jana Jandová. Také další z porotců Dan Čámský si na huse s holoubátkem pochutnal. „Jen mi chyběla ta propečená křupavá kůrčička, jinak to bylo opravdu dobré," dodal.


Porotě chutnala i husa á la klasika. „Na klasické huse není co zkazit, obzvláště když máte ke knedlíku a zelí dostatek  výpeku,"  myslí si porotkyně Zdeňka Čámská, která měla při bodování o svém favoritovi naprosto jasno.


Nejlepší husu v Sušici umí upéct paní Libuše Zelená. Ta se svojí „klasikou" o jediný bod porazila restauraci Na Fufernách v Sušici.


„Moderovat takovouhle akci je strašně těžké. Sliny v puse se vám sbíhají a vy nemůžete ochutnat ani ždibíček. To pak moderátor trpí," směje se moderátor soutěže Radek Nakládal.