„Letos jsme se rozhodli nezdobit strom uprostřed návsi, ale ten, který roste hned v sousedství kostela. Vzhledem k jeho výšce nás zároveň napadlo, že bude patřit mezi vánoční velikány,“ připomněl cestu za českým rekordem kvildský starosta Václav Vostradovský. Následoval tedy dopis do Pelhřimova na agenturu, která se českými rekordy zabývá, a odpověď byla více než nadějná.


Rekord na spadnutí


„Zatím nejvyšší registrovaný živý vánoční strom mají ve Valašské Bystřici a v prosinci loňského roku měřil 24,75 metru. Následuje smrk ve Žďáru nad Sázavou s 22,47 metry a trojici doposud nejvyšších vánočních stromků uzavírá ten postoloprtský s 20 metry a 46 centimetry,“ prozradil současné pořadí vánočních gigantů Václav Vostradovský.


Vzhledem k tomu, že předpokládaná výška kvildského smrku překračuje šestadvacet metrů, pořadím se bude se vší pravděpodobností hýbat. „Předběžným měřením jsme stanovili délku na 26,5 metru. Dnes jsme při zdobení strom ještě jednou přeměřili a začátkem příštího týdne pošleme přihlášku k registraci rekordu,“ pokračoval včera starosta Vostradovský. Výška vánočního stromu vedle kvildského kostela tedy napovídá, že Kvildským nic nebrání v tom, aby se ucházeli o jeden z vánočních rekordů.


Ozdobený strom je přibližně sedmdesát let starý, přesné datum zasazení není známo. To ale nic nemění na faktu, že pelhřimovská agentura českých rekordů přijede míry kvildského stromu potvrdit s největší pravděpodobností o posledním adventním víkendu. „To by se měl pod stromem objevit i jediný živý betlém v centrální části Šumavy,“ doplnil starosta Kvildy Vostradovský.


Dva tisíce světýlek


Nicméně ani to není poslední rekord. Jestliže na uvedených stromcích svítilo maximálně kolem sto padesáti světýlek, na Kvildě jich v pondělí instalovali na dvě tisícovky a klasické žárovky nahradí diody. Vzhledem k výšce se však zdobení stromu neobešlo bez problémů a i objednaná plošina se svými dvaadvaceti metry dostupné výšky na strom nestačila a bylo potřeba si vypomoci provizorně vyrobenou tyčí.


Zazáří až v neděli


Oficiální, slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční tuto neděli a největší slávu letošního adventu Kvildští připravují na sobotu 20. prosince, kdy bude kromě živého betlému k vidění i zdobení perníčků. Navíc i přes svou horskou polohu se ve zdejším kostele koná pouť uprostřed zimy, a to na svátek zdejšího patrona svatého Mikuláše. Pro porovnání snad již jen to, že na pražské staroměstské náměstí byl v loňském roce nainstalován smrk o výšce přibližně dvaadvacet metrů a nejvyšší umělý smrček je zatím evidován rovněž v Praze a dosahuje výšky 12,8 metru.

Jaroslav Pulkrábek