Z jedné strany budovu zdobí kráva s telátkem, ze druhé hospodář s párem koní. I když v někom mohou malby vyvolat vzpomínky na úsměvnou trilogii „Slunce, seno…“, podle malířky Jaroslavy Rousové i Švojgrových jde o poctu bývalým hospodářům.

„Otec i maminka se tu docela nadřeli, takže si tu úctu zaslouží. Chceme jim to věnovat, oba tu budou mít svůj portrét. I zvířata, která jsou na domě namalována, jsou naše, paní malířka je ztvárňuje podle fotografií,“ vysvětlila Jiřina Švojgrová.

Plzeňská malířka Rousová Deníku přiznala, že podobný požadavek pro ni není až tak netradiční. „Paní mě našla ve chvíli, kdy jsem na dům v Prášilech malovala beránka,“ prozradila s úsměvem malířka, která s malbou prvního ze dvou velkých obrazů začala už v polovině září. „Je to ale s přestávkami, namalovat jeden obraz trvá něco přes týden čistého času,“ vysvětlila malířka, která si je vědoma toho, že podobná díla mohou vyvolat různé názory. „Vím, že je to konfliktní, protože to neodpovídá dnešnímu umění. Je to čistá realita. Ona ale má srdeční význam pro člověka, který si to nechá udělat. Je to jako s obrázky s jeleny. Někdo se jim může smát, ale pro myslivce to může mít srdeční význam. Stejné je to tady s konkrétní kravičkou a telátkem nebo s koňmi, které paní pamatuje z dětství,“ je přesvědčena Rousová. Cenu obrazů prozradit nechtěla, neboť je to interní záležitost mezi malířem a zákazníkem.