V současné době se tam konají prohlídky, křty i svatby.

Jedním z hlavních aktérů, který se snaží, aby byl kostel více navštěvovaný a lidé se tam rádi vraceli, je Lukáš Milota z Annína, který v kostelem provází. „Letos se tam od května uskutečnilo jedenáct prohlídek. Prohlídky jsou zdarma, ale pokud chce někdo přispět, tak to uvítáme. Tyto peníze bychom chtěli také využít příští rok, kdy to bude 20 let od znovuvysvěcení kostela, na pořízení sochy sv. Mořice a její posvěcení. V kostele žádná není. Vše cenné, co se podařilo v minulosti zachránit, je uloženo v muzeu v Kašperských Horách. Tam jsou právě i sochy sv. Mořice. Navrhl jsem sbírku, aby do ní šly dobrovolné příspěvky z prohlídek a akcí, ale posvětila a vyhlásila ji duchovní správa a koná se pouze v kostele," sdělil Milota.

Návštěvníci zavítají během prohlídek také do kostnice. „Kostnice patří ke kostelu asi od 18. století, kdy tam bylo uloženo asi 3500 až 5000 lidských ostatků. Jde o kosti poměrně nejasného původu. Teorií je více. Jasné je to, že nejde jen o lidi z Mouřence. Hodně kostí bylo také z kostnice odvezeno na výzkumy nebo si je děti odnášely jako trofeje, když plnily bobříky odvahy," vysvětlil Milota.

Dalo by se říci, že tento průvodce kostelu doslova podlehl. Někomu může přijít zvláštní, že člověk ve 30 letech věnuje svůj volný čas dobrovolně a bez jakéhokoli honoráře kostelu. Vysvětlení je podle něj jednoduché. „Mouřenec je můj domov, je to místo romantické, tajemné, s neobyčejným geniem loci a mimořádnou energií. Tento osm set let starý chrám má obrovský historický, kulturní, duchovní i turistický význam. Mouřenec si zaslouží pozornost veřejnosti a byla by velká škoda, kdyby tam lidé i dál přicházeli a našli vždy jen zavřené dveře. A pokud mám možnost toto místo představit veřejnosti a dát Mouřenci publicitu, bylo by mrháním příležitostí to neudělat," popsal své důvody Milota.

Při prohlídkách se potkává s lidmi, kteří znali kostel v 70. a 80. letech. Přicházeli k vyrabovanému a zničenému kostelu. „Jedna paní mi při prohlídce řekla, že byli v kostele v roce 1970. Našli tu skupinu lidí včetně dětí, kteří ničili interiér kostela, lezli i do věže a zvonili na gotický zvon. Tehdy prý zavolali z Dlouhé Vsi telefonicky Veřejnou bezpečnost. Tuší ale, že tehdy nikdo nezasáhl. Setkávám se ale také s lidmi, kteří Mouřenec v minulých letech často navštěvovali při svých procházkách. Nikdy ale nebyli uvnitř, protože byl kostel uzavřený. Jsou dojatí a nadšení, že si konečně mohou kostel prohlédnout. Dojatí jsou i proto, že Mouřenec znali jako chátrající a zdevastovanou stavbu a teď vidí po desítkách let krásný opravený kostel," sdělil své dojmy průvodce.

Další akce, na kterou se můžete na Modřenci těšit, se tam bude konat ve vánočním období, kdy se tam uskuteční vánoční koncerty.
Víkendovou prohlídku kostela si lidé mohou domluvit u Lukáše Miloty na telefonním čísle 607 11 88 46. Pokud chce někdo dostávat do mailu informace o akcích na Mouřenci, může napsat na: lukas.milota@centrum.cz.