„Vykvetly nám letos o dobrých deset dnů dříve než v minulosti, a tak tradiční pouťová výstava odstartuje tentokrát už tuto sobotu 2. července ve výstavní zahradě u Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Letošní pouť tak bude možná bez tradičního symbolu města.

„Pokud se ochladí a nebude na ně pražit sluníčko, tak by některé květiny mohly ještě do poutě o víkendu 9. a 10. července vydržet. V opačném případě do té doby odkvetou, což by byla veliká škoda,“ vysvětluje předseda pěstitelů klatovských karafiátů Peter Pošefka.

Výstava bude od soboty otevřena až do odvolání, a to denně od 9 do 17 hodin. Na milovníky karafiátů bude ve výstavní zahradě letos čekat 1500 kusů karafiátů v 60 uznaných druzích.

Karafiát, jemuž dal švédský botanik K. Linné honosný název „Božská květina“, začali klatovští zahrádkáři a zahradníci pěstovat po skončení napoleonských válek. V roce 1813 se vrátil do Klatov rytmistr Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semínka drobnokvětého karafiátu. Brzy vzbudil zájem o tuto květinu u svých sousedů. Díky jejich mravenčí práci se podařilo karafiát zdokonalit tak, že Klatovy byly již od 19. století známy jako město karafiátů. Pěstitelé zde vyšlechtili pravý český karafiát, který patří mezi mrazuvzdorné trvalky.