„Letos bylo do naší soutěže a na výstavu přihlášeno 42 soutěžních modelů od modelářů od 6 do 18 let. Každý modelář mohl přihlásit maximálně dva své modely. Letos převládaly modely především bojové a vojenské techniky a v této kategorii se objevily i ty nejzdařilejší kousky," říká organizátor akce Petr Novák z klubu Přátel plastikových modelů.
Podle pořadatelů kvalita modelů a zručnost modelářů rok od roku stoupá.
„Kluci pochopili, že se to nedá jen tak slepit, ale že modelařina je o precizní práci. Dneska si s tím už umějí vyhrát a je znát, že je to i více baví. Nyní jsou pro modelářství totiž ty nejlepší podmínky. I na malých městech existují různé obchody, kde se dají stavebnice pořídit a nebo se dá nakupovat přes internet. Dnes můžete skládat vše, nač si vzpomenete. Všeho je na trhu dostatek a nic už není podpultovým zbožím," vysvětluje Novák.
Pořadatelé tradiční výstavy měli i letos připraveny ceny pro každého účastníka soutěže.
„O modelařinu je poměrně velký zájem a jsme moc rádi, že přicházejí i noví zájemci, dokonce i děvčata," dodal organizátor.
Mezi talenty soutěže nechyběl čtrnáctiletý Jaromír Harna z Klatov, který v poslední době sbírá úspěchy po modelářských soutěžích. K modelařině se dostal přes dědečka a tatínka.
„Prostě jsem to zdědil. Vyrůstal jsem v tom prostředí, a tak jsem se modelařině také začal věnovat. Nejvíce mě chytila vojenská technika, především pak období let 1939 – 1950. Modelařině se věnuji už od svých pěti let. Začínal jsem s letadýlky, dnes mě baví hlavně tanky. I když si dnes můžete koupit, co potřebujete, celou řadu doplňků si občas i sám vyrobím. O to víc mě pak těší, když se můj model lidem líbí," říká mladý modelář, který si řadu cen odnesl i z letošní mikulášské soutěže.
„Kolik mám doma modelů, se nedá spočítat. Pokojíček mi už dávno nestačí, modely máme prostě doma všude. Kamarádi, kteří k nám chodí, mi vždycky říkají, jak to můžu dělat, že oni by na to neměli nervy. Já říkám, že k modelařině potřebujete pevné nervy, pevnou ruku a peníze," dodal Harna.