Netradiční prohlídky za doprovodu odborníka doplní netradiční venkovní výstava (Ne)nápadné proměny – příběhy fasád švihovského hradu. Prohlídky i výstavu připravil speciálně pro sezonu 2012 na hradě Švihov Národní památkový ústav v rámci cyklu (Ne)tušené souvislosti.

„Jsme velice rádi, že můžeme návštěvníkům hradu Švihov nabídnout i něco více, než jsou tradiční prohlídky  interiérů hradu. Věřím, že prohlídky návštěvníkům přinesou nový pohled na tuto  zachovalou významnou středověkou památku," říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk.

Netradiční prohlídky s podtitulem Dobrodružství vápna a kamene umožní zájemcům nahlédnout do atraktivního procesu poznávání a příkladné záchrany fasád mimořádně autentické středověké památky. Návštěvník se přímo od odborníků na zkoumání a záchranu historických stavebních materiálů dozví o stavební historii hradu, o způsobech stavění ve středověku, o hodnotách historických stavebních materiálů i o postupech jejich zkoumání a technologiích jejich záchrany. Prohlídky doprovází technologická minilaboratoř a tematická minidílna. Tam si mohou návštěvníci vlastnoručně vyzkoušet, jak se ve středověku míchala malta, prostřednictvím mikroskopu nahlédnout do technologie zkoumání omítek a seznámit se s přípravou vápna a praktickými ukázkami jeho využití.
„V České republice je asi pět objektů, kde se do dnešních dnů dochovaly středověké omítky. Hrad Švihov mezi ně patří. Švihovský hrad dokonce množstvím dochovaných omítek patří mezi české, ale i středoevropské unikáty. Je zázrak, že přes deště, vítr, povodně, vysoký stupeň vlhkosti, sníh, mrazy se omítky dochovaly přes pět set let až do dnešních dnů. Proto věnujeme pozornost jejich záchraně a chceme je představit i veřejnosti," zve do Švihova spoluautorka projektu Dagmar Michoinová.