Na tři a půl milionu přišel repasovaný automobilový žebřík, který slavnostně představili horažďovičtí dobrovolní hasiči. „Město se podílelo částkou dva miliony korun, Plzeňský kraj přispěl částkou jeden a půl milionu korun," uvedl starosta Horažďovic Michael Forman.

Žebřík bude sloužit celému Horažďovicku. „Je to velká pomoc, žebřík se dá použít jako nouzový most přes řeku, máme tu spoustu výškových budov, kostely, panelové domy," dodal Forman. „V našem hasebním obvodu je i řada vysokých výrobních či skladovacích hal, vůz využijeme bezezbytku," souhlasil velitel výjezdové jednotky SDH Horažďovice Václav Melka.

Žebřík samotný slouží horažďovickým hasičům už devětatřicet let, původně byl na podvozku IFA. „Třicetimetrový žebřík na podvozku IFA dostal sbor v roce 1976, nově je repasovaný na podvozku MAN," vysvětlil starosta SDH Horažďovice Karel Halml, který zažil i vůbec první žebřík horažďovických hasičů.

Čtvrtý žebřík

„Už od roku 1896 sbor vlastnil šestnáctimetrový dřevěný pojízdný žebřík. Nevím přesně, dokdy sloužil, ale já osobně jej ještě pamatuji. Je mi 78 let, a u hasičů jsem už šedesát let," řekl Deníku starosta horažďovických hasičů. Nový MAN je vlastně teprve čtvrtý žebřík v historii sboru. „První byl ten dřevěný, druhý byl zápřahový kovový a třetí byla IFA," zavzpomínal Halml.

David Kojan