Zalovit si ryby, proběhnout se s tuleněm, to nebyl v sobotu žádný problém v Hojsově Stráži. Konala se tam totiž Eskymácká olympiáda.

„Jde o akci, kterou pořádá Sbor dobrovolných hasičů Hojsova Stráž už několikátý rok. Jde o obdobu letní olympiády, zvané Dřevěná olympiáda, kterou děláme asi už sedm nebo osm let. Většinou, kromě asi dvou výjimek, kdy nebyly sněhové podmínky, se tato zimní akce pořádala také každý rok. Letos sněhové podmínky máme, ale je naopak hodně velká zima, takže nepřišlo tolik lidí jako bývá jindy,“ informoval starosta SDH Hojsova Stráž Milan Kříž.

Kdo by čekal, že na zimní olympiádě sjížděli slalom, lyžovali na čas nebo podobně, tak se mílí. „Připravujeme netradiční disciplíny, které každý rok vymýšlíme sami. Máme tady tahání tuleně na sněžnicích, jízdu z kopce zvanou tobogán, lovení rybiček, které máme tentokrát na suchu, protože by nám jinak voda zamrzla. To jsou takové stabilní disciplíny, které máme každý rok. Navíc letos máme srážení rampouchů pomocí létacích talířů nebo eskymácký golf. Každý rok se to snažíme obnovovat, aby to nebylo stejné. Přihlášení soutěžící jsou rozděleni do sedmi kategorií podle věku a na konci jsou všichni odměněni,“ popsal olympiádu Kříž.

Zima nevadila devítiletému Martinu Pscheidtovi, který si soutěž užíval. „Soutěž se mi moc líbí, je hodně dobrá. Ze všeho nejlepší je asi tobogán. Nejtěžší je asi dráha, na které se musí sjet dolů na talíři a pak nahoru běžet s vajíčkem na lžíci. Teď se chystám na lovení ryb. Myslím, že to zvládnu, protože ryby chytám rád,“ sdělil Martin.

Eskymácké olympiády se neúčastnily jen děti. Zařádit si přišli i dospělí. Jednou z nich byla Jana Dostálková, při jejímž běhu s tuleněm selhala rozhodčím technika. „Tahle soutěž je parádní. Je dobrý sníh, velký mráz, mrzneme tady všichni, jinak je to dobré. Zúčastňujeme se téhle akce téměř pravidelně, pokud nejsme nemocní. Nejtěžší z disciplín je tahání tuleně, kterou absolvuji znovu, jelikož rozhodčí zamrzly stopky. Je to skvělá tradice, místní se tady sejdou, zasoutěží si, což je dobré,“ řekla Deníku Dostálková.

Po hodinách mrznutí a napínavého boje v kategorii sněhuláček zvítězila Anežka Zídková, v kategorii rampouch Martin Pscheidt, v kategorii vločka Veronika Blažíčková, v kategorii machři Tomáš Pscheidt, v kategorii sněženky Žaneta Svobodová, v kategorii yety Jan Techl a v kategorii kalamita Gábina Coufalová.