Hasiči využili toho, že je v sušickém bazénu možnost simulovat divokou vodu. „Učili jsme se záchranu tonoucího s plavčíky nebo způsob záchrany člověka po pádu, když se zraní a poškodí si páteř, pomocí páteřové desky. Zkoušeli jsme také, jak dlouho vydržíme v zásahovém oděvu, pokud bychom v něm museli skočit do vody. Pak jsme se učili zachraňovat tonoucí či zraněné a dostat je do raftu za pomocí páteřové desky. Podobnou situaci už jsme zažili, když spadla cyklistka do řeky a museli jsme ji vyndat právě pomocí desky na raft a svézt ji o tři kilometry dále, kde jsme ji předali záchranné službě,“ popsal výcvik za sušické dobrovolné hasiče Bohumír Bucifal.
Čtěte také: Ztracenou ženu našli v polích. Podchlazenou, ale živou
Práce s raftem byla pro Volšovské premiérou, jelikož ho mají teprve dva měsíce, takže se vše začínají učit. „Cvičení nám pomohlo hodně, naučili jsme se ho ovládat, postup, jak vytahovat lidi z vody a podobně. Bylo to pro nás hodně důležité. Práce je hlavně o souhře lidí, musí mít zájem o to, se to učit, musíme táhnout za jeden provaz. Během cvičení jsme zjistili, že je zachraňování z raftu hodně fyzicky náročné, ale je to hlavně o cviku,“ uvedl velitel výjezdové jednotky ve Volšovech Robin Michalík.
Nechybělo ani procvičení první pomoci. Vše trvalo čtyři hodiny a pro hasiče nebyl tento čas rozhodně ztracený. „Podobná cvičení jsou pro hasiče velmi potřebná. Je to mnohem lepší, než když jim o něčem jen vyprávím, praktická část je pro nás hodně důležitá. Plánujeme výcvik ještě na řece a rybníku, abychom si vyzkoušeli tekoucí vodu i klidnou hladinu, protože jako dobrovolné jednotky jsme předurčené k těmto zásahům. Snažím se s kluky dělat hodně věcí, aby uměli co nejvíce věcí, aby byli na co nejvyšší úrovni,“ uzavřel Bucifal.