Dub totiž spolu s dalšími sedmnácti stromy v republice získal nárok na bezplatné ošetření v projektu Zdravé stromy pro zítřek. Poukazy na ošetření zdarma již třetím rokem rozdělují Nadace Partnerství a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

„Přibližně 380 let starý a 26 metrů vysoký dub je součástí zámeckého parku a sousedí se sportovním areálem. Je nejstarším a nejnavštěvovanějším stromem v naší obci a v roce 1978 byl díky svému věku i vzrůstu vyhlášen za památný," informuje starosta Bezděkova Josef Červený.

Stáří stromu a zanedbání údržby po roce 1989 se však podepsalo na jeho zdraví a vitalitě. Obec chtěla zajistit bezpečnost stromu pro jeho okolí, a proto v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek požádala o bezplatné ošetření. Zdravotní stav stromu nejprve v lednu zhodnotili odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty. Nyní si dub „vzali do parády" stromolezci, kteří v koruně stromu odstranili suché a poškozené větve, odlehčili okrajové části a  stabilizovali strom vazbou.

„Udělováním bezplatných ošetření se snažíme zvýšit povědomí o tom, že na místech s častým výskytem lidí je potřeba o stromy pečovat pravidelně, důkladně a hlavně odborně," uvádí Hana Rambousková z Nadace Partnerství.