Návštěvníci druhého ročníku klatovského klášterního bazaru zřejmě neměli sportovního ducha, ale naopak se mezi nimi našli milovníci keramiky.

Dražba, která byla vyvrcholením bazaru, byla napínavá a překvapivě méně úspěšná než minulý rok, kdy bylo dražitelů více a více se přihazovalo. Letos musely být dokonce některé věci z dražby staženy a u některých se musela snižovat vyvolávací cena.

Na dražbě chyběli „sporťáci"

Hokejka Pavla Richtera s jeho podpisem a dres volejbalisty Petra Pláteníka nenašly svého majitele, stejně tak tomu bylo i s šaty a kabelkou herečky Jitky Ježkové. Větší úspěch měl basketbalový míč s podpisy trenérů basketbalové reprezentace a zlaté triko Barbory Špotákové s jejím podpisem. To vydražil jeden z návštěvníků, který chtěl podpořit dobrou věc. „Chtěl jsem udělat radost dětem a své přítelkyni a také přispět lidem, kterým jsou peníze z dražby určeny," uvedl tajemný dražitel, který nechtěl prozradit své jméno a na závěr ještě vydražil velký adventní věnec.

Ředitel Technických služeb města Klatov Peter Pošefka se stal majitelem dresu tenisty Radka Štěpánka a nových kopaček Vladimíra Šmicra.

Zlatým hřebem dražby bylo olympijské sako Petra Frydrycha, který se stal patronem klášterního bazaru. „Je to pro dobrou věc, takže není důvod, proč se toho nezúčastnit a něčím nepřispět, když má člověk něco, co může lidi zajímat a čím se dají získat nějaké peníze. Zatím jsem si ještě nic nekoupil, stihl jsem se jen podívat," sdělil Frydrych.

Ale ani o sako se nestrhl velký boj, zůstalo na vyhlašovací ceně a nakonec si ho koupil Frydrychův kamarád Martin Adámek. „Když jsem viděl, že se moc nedraží, tak jsem si řekl, že ho koupím a alespoň přispěji na dobrou věc. Myslím si, že je dobročinný bazar dobrá věc, ale asi není dobrá doba na placení větších částek ani na charitu, proto asi lidé moc nedraží, i když je to škoda," řekl Deníku Adámek.

Keramika táhla

Větší aktivita se strhla až při dražbě keramiky Gustava Fifky, kterou po napínavém přihazování získala ředitelka Oblastní charity Klatovy Marie Malkusová.
Výtěžek z celého bazaru bude tentokrát věnován na dovybavení Domu sv. Zdislavy pro matku a dítě v tísni v Klatovech. „Peníze budou použity na věci, které jsou potřebné pro maminky, například na vybavení lůžkovinami, nábytek, elektrospotřebiče a podobně. Pro mě osobně akce znamená fantastickou věc v tom, že lidé myslí na jiné, kteří se nemají tak dobře. Mám z toho obrovskou radost a moc děkuji všem, kteří se do toho nějak zapojili," sdělila Malkusová.

Zájemci měli možnost se během soboty zajít podívat, jak to v Domě sv. Zdislavy vypadá. „Náš domov je pro šest maminek, na každém patře je společná kuchyň a každá maminka má svůj pokoj, který užívá. Zájemce stále máme," uvedla Malkusová.

„Peníze získáváme z prodeje věcí, které lidé přinesli. Musím říci, že letos se prodej velice daří. Druhá část příjmů jsou peníze z dražby a jedním zdrojem jsou také příspěvky podnikatelů, kteří přispěli finančními částkami," doplnil místostarosta Klatov Jiří Štancl.

Nejčastěji lidé darovali například křížaly zabalené v pytlíčkách, perníčky, svícny, keramiku.