„Hecování" u piva vedlo k tomu, že ve Strážově uspořádali Pošumavské dožínky. A byly dokonce jediné v Plzeňském kraji, které byly zároveň farní.

„Někdy na přelomu roku byla výroční schůze opáleckých hasičů a někdy o půlnoci jsme se hecovali s místními sedláky, že bychom něco takového mohli udělat. Půlrok utekl a je to tady," popsal zrod nápadu uspořádat dožínky starosta Strážova Josef Rousek.

Vše začalo mší svatou s poděkováním za úrodu v tamním kostele sv. Jiří. Poté následoval slavnostní průvod v čele s kapelou a koňským povozem, který šel na hasičské cvičiště, kde byl připraven další program. Návštěvníci mohli vidět například různou historickou zemědělskou techniku či soutěž chladnokrevných koní.

„Mám radost, že to hasiči z Opálky pojali takhle ve velkém. Někteří přišli i stylově oblečeni, což si myslím, že je také hezké. Díky nadšení místních občanů se podařilo uspořádat tuto akci, která nás svojí účastí příjemně překvapila," uvedl Rousek.

Tyto dožínky měly i svoji jedinečnost. „Další důležitá věc je, že jsme se domluvili s farností, takže jsou to zároveň i farní dožínky – jediné církevní dožínky v Plzeňském kraji v letošním roce," pochlubil se dále starosta.

Někteří z návštěvníků, především starší generace, si zavzpomínali, jak s některými historickými stroji pracovali. „Pamatuji si, jak jsme hospodařili a tohle všechno jsme používali. K vidění je tady i naše mlátička, kterou ještě z té doby doma máme. Jako osmiletá už jsem pracovala s cepy, protože moji rodiče měli 38 hektaru polí a 18,5 hektaru lesů. Byla to práce pěkná, ráda na to vzpomínám. Maminka ale vždy říkala, že by nás nikdy nepustila na hospodářství, protože to byla velká dřina," zavzpomínala Ema Preslová ze Strážova.

„To už si nikdo nedovede dnes ani představit, jaká to byla práce," doplnila ji Milada Uldrychová.

Oběma se akce líbila. „Je to moc hezké. Jsme rády, že se tady taková akce uspořádala. Nepamatuji si, že by se tady dožínky někdy pořádaly, a to tady žiji 55 let," řekla Preslová.

Díky vysoké návštěvnosti a zájmu lidí to podle starosty nebudou dožínky poslední. „Myslím si, že nám nic jiného nezbude a budeme v tom muset pokračovat. Když vidím tu obrovskou účast a zájem lidí, tak bych řekl, že tady ve Strážově dneškem vzniká pěkná tradice do budoucna," uzavřel Rousek.