Řev motorových pil se opět rozléhal v neděli sušickým náměstím. Konala se tam dřevorubecká soutěž Czech Cup města Sušice, který byl třetím ze série pěti kvalifikačních závodů na letošní mistrovství České republiky, které bude výročním desátým ročníkem. Sjelo se tam šestnáct nejlepších dřevorubců z celé České republiky.

„Sušice na rozdíl od jiných míst, kde se tyto závody konaly jednou, dvakrát, maximálně třikrát, drží takový primát, protože zde jsou už sedmý rok po sobě. Naší snahou je navštěvovat stále nová místa, ale tím, že v Sušici jsme našli místo, kde lidé mají vztah k dřevorubectví, a tím pádem mají i blízko k dřevorubeckému sportu, tak se sem rádi vracíme," řekl Deníku organizátor akce Jan Brabec.

Na soutěžící čekali již tradičně čtyři disciplíny, které jsou zařazeny do kvalifikačních závodů. Jde o Standing Chop – přesekávání stojícího kmene, Underhand Chop – přesekávání ležícího kmene, Stock Saw – řezání klasickou motorovou pilou a čtvrtou je Single Buck – řezání ruční pilou.

O dřevorubecký sport je stále větší zájem. „Je vidět posun v dřevorubeckém sportu nejen na tom, že oproti letům, když v Sušici tyto závody začínaly, tak se konala jedna, posléze dvě kvalifikace a v současnosti máme pět kvalifikačních závodů. Na mistrovství republiky se závodníci probojovávali přes síto méně závodů a také disciplíny nebyly až tak náročné, jako jsou teď," uvedl Brabec.

V Sušici nechyběl ani Martin Komárek, který je čtyřnásobným mistrem Evropy, držitelem světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a třetím nejlepší dřevorubcem světa 2010 a 2011. Tam však byl jen jako organizátor, asistent rozhodčího a ukázal dvě exhibiční disciplíny.

Kvalita stoupá

Podle něj kvalita sportovního dřevorubectví stoupá. „Po devíti letech působení Timbersportu v České republice se blížíme výkonnostně k evropské špičce a i v zámoří, v některých disciplínách jsme schopni konkurovat nejlepším profesionálům. Jsem velice potěšený, že k tomu kluci přistupují profesionálně, a tím se jim lepší i výkony," sdělil Komárek.

Na něj letos čeká mezinárodní závod v Německu, ve Francii a Holandsku, poté by měl jet na mistrovství světa dřevorubců do Spojených států amerických a sezona by měla vyvrcholit druhým závodem ve Francii a mistrovstvím světa Stihl Timbersports Series, což je největší závod v německém Stuttgartu.
Na trénink mu prý moc času nezbývá. „Tím, že letos máme více závodů, mezitím různé exhibice, pracuji jak trenér, tak na trénink si nemůžu najít čas, protože mám ještě rodinu, kterou nechci opomíjet. Takže v tréninku mám velké rezervy," přiznal Komárek.

Trénují pravidelně

Jedním ze soutěžících v Sušici byl Jan Wáwrů z Vimperka. „Věnuji se tomuto sportu od té doby, co je zde v České republice, kdy byl první tréninkový kemp. Přivedl mě k tomu můj táta, protože on byl společně s panem Veverkou a Martinem Komárkem na prvním kempu, který se pořádal v Evropě. Moc mě to baví. Povolání mám spojené spíše s moderním dřevorubectvím, dělám v lese na těžební mašině. Trénuji tak, abych byl co nejlépe připravený. Snažím si alespoň jednou týdně udělat čas po celý rok a před závody intenzivněji," řekl Wáwrů.

Na sušickém náměstí se jako již tradičně sešly stovky diváků. Jedním z nich byl i Marek Cibulka. „Je to super podívaná. Chodím se sem na tuhle soutěž dívat pravidelně. Obdivuji je, já bych to co oni asi nedokázal," přiznal Cibulka.

Po zdolání všech disciplín si první místo odvezl Zdeněk Maťha z Oseka u Rokycan, druhé místo Jan Svoboda z Liptálu a na třetím místě skončil Martin Roušal z Větrné u Raspenavy. „Velkým úspěchem bylo také šesté místo Václava Korytara, který soutěží prvním rokem," zhodnotil Brabec.