Děti ze základních škol z Plzeňského a Karlovarského kraje přijely do Chudenic ukázat, jak rozumějí včelám. Na každoroční včelařské soutěži byl sveden tuhý boj a neztratili se ani zástupci Klatovska.

„Na oblastní kolo soutěže mladých včelařů letos přijely mimořádně i děti z Karlovarska z Lokte, kde založili včelařský kroužek. Soutěžících máme 32. Každý má svoji průvodní kartičku, na kterou se mu na jednotlivých stanovištích zapisují body. Soutěží se v pěti disciplínách, kterými jsou testy, botanika, praxe, mikroskopování a pomůcky," informoval vedoucí včelařského kroužku v Chudenicích Josef Kadlec.

Do Chudenic si přijeli zasoutěžit také mladí včelaři ze Stříbra. „Začal jsem chodit minulý rok na kroužek, protože mám rád med. Zatím toho moc neumím, ale věřím si v poznávání pomůcek," přiznal desetiletý David Hliboký.

„Chodím do kroužku už druhý rok. Začala jsem s tím, protože se mi líbí hmyz a včely se mi líbily už odmalička. Trochu už umím pracovat se včelami a těším se, až je budu mít doma," svěřila se Alžběta Bezděková.

Mezi soutěžícími nesměli chybět ani domácí včelaři. „Chodím do včelařského kroužku už od školky, takže asi čtyři roky. Přivedl mě k tomu můj děda. Nejvíce mě baví pozorovat včely a mikroskopovat. Občas pomáhám dědovi s včelami, když mám čas," prozradil desetiletý Tomáš Převrátil z Chudenic.

Tři roky se včelařině učí Adéla Jančová z Chudenic.  „Ani nevím, co mě k tomu přitáhlo. Zatím moc neumím, ale dnes jsem si nejvíce jistá v pojmenování pomůcek," uvedla jedenáctiletá Adéla. Stejně je prý na tom i dvanáctiletý Jan Kratochvíl z Chudenic.

Za první tři místa děti dostaly včelařské klobouky, různé včelařské pomůcky a další dárky. V Chudenicích je zvykem, že odměny dostanou nejen první tři, ale všichni. „Každé z dětí tady ukáže své maximum, aby zabodovalo, a odměnu si zaslouží," vysvětlil Kadlec.

Po sečtení bodů ze všech disciplín v kategorii mladších zvítězil David Hliboký ze Stříbra s 81 body, druhé místo obsadil Tomáš Převrátil z Chudenic také s 81 body a na třetím skončila Anna Chaloušová z Horažďovic se 79 body. V kategorii starších první příčku vybojoval Radim Kupec z Černošína s 90 body, druhé místo obsadil Matěj Fraus ze Stříbra s 90 body a třetí místo získal Václav Blažek ze Stříbra s 87 body.