Na ty, kteří navštíví tamní galerii Atrium, čeká nevšední zážitek. Od 6. března je tam k vidění výstava s názvem Pohádky za oponou, kterou připravil Dům dětí a mládeže (DDM) v Klatovech ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Klatovy.

„Na výstavě Pohádky za oponou je k vidění na sto výtvarných prací dětí z kroužku výtvarné výchovy a keramiky ve věku od 5 do 18 let. Je zde k vidění kresba, malba, kašírované věci a keramika. Děti tuto výstavu zpracovávaly dva až tři měsíce," řekla Deníku učitelka výtvarného oboru v DDM Klatovy Jarmila Javorská a pokračovala: „Výstavu jsme domlouvaly už v říjnu s mojí kolegyní Janou Soukupovou, která se mnou pracuje ve výtvarném a keramickém oboru. Když jsme nad tím přemýšlely, vznikl nápad, že to budou pohádky. Název výstavy Pohádky za oponou vznikl tak, že jsme s Janinou měly pocit, že děti moc pohádky neznají, že pohádky jsou schované někde v koutech domova a chtěly jsme je trošku dětem přiblížit. Proto jsme vymyslely, že pohádky, které jsou schované za oponou, budeme pomalu odkrývat. Takže jsme ve výtvarné výchově pátraly, až jsme odkryly pohádky, které se nám dobře kreslily, které děti trošku znají a mohly jsme je vytvořit výtvarně i keramicky. Jde o české klasické pohádky Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, ale i modernější, protože moje kolegyně je modernějšího rázu."

A jaké postavy z pohádek děti nejčastěji ztvárňovaly? „Děti by měly tendenci kreslit princezny a krále, ale my jsme chtěly zkusit trošku i nějaké víly, vodníky a postavičky trpaslíků. Sice je děti znají z knížek, ilustrací, televize, ale moc je neumí kreslit. Takže jsme chtěly přiblížit pohádky jako třeba Dlouhý, Široký a Bystrozraký, nakreslit Perníkovou chaloupku nebo ptáka Ohniváka a různé pohádkové bytosti," popsala Javorská a připojila poděkování: „Chtěla bych poděkovat Městskému kulturnímu středisku v Klatovech za spolupráci na této výstavě. Dále také žákům z hudebního oboru pod vedením učitelky Bělochové, se kterou náš výtvarný obor spolupracuje, za krásný hudební doprovod."

Výstava potrvá do 23. března. Otevřena je každý všední den od 9 do 16 hodin a při všech akcích pořádaných v kulturním domě.

Celostránkový rozhovor s učitelkou výtvarného oboru v DDM Klatovy Jarmilou Javorskou si můžete přečíst příští středu 19. března v Klatovském deníku v příloze Týdeník Klatovska.

Hana Sádlíková