Vybudování muzea bylo součástí druhé etapy opravy tvrze, která přišla na zhruba 21,5 milionu korun. Projekt byl spolufinancován z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Autorem expozice muzea je archivář klatovského muzea Jan Jirák. „Ve spolupráci se soukromými sběrateli jsme připravili expozici, která představuje v jedné části nádoby, ze kterých se pivo pilo v minulosti i pije v současnosti. Zajímavé je třeba sledovat tvary sklenic, jde o nádoby z celé Evropy. Je tam představena i pivovarská současnost Klatovska, takže jsou tam třeba půllitry ze všech sedmi v současnosti fungujících malých pivovarů na okrese Klatovy," řekl Deníku Jirák.

Ve druhé části je představena historie pivovarnictví v Dešenicích. „Dešenický pivovar fungoval minimálně od 17. století až do roku 1946 a ve své době patřil s výstavem zhruba dvacet tisíc hektolitrů ročně mezi největší pivovary v regionu. K tomu jsou tam aspoň formou základních informací představeny i historické pivovary z okolí Dešenic. Nechybí ani staré předměty z těchto pivovarů, jako jsou lahve, reklamy a podobně. Jedna místnost je pak věnována historii pohostinství. Je v ní instalován interiér hostince s kompletním vybavením z první poloviny 20. století," dodal Jirák.

Více si přečtete v pondělním Klatovském deníku

David Kojan