Orchestry z Plas, Kdyně, Rožmitálu pod Třemšínem nebo například z Přeštic v sobotu na nádvoří vodního hradu Švihov předvedly, co umějí se svými nástroji. Konal se tam totiž pod taktovkou tamní základní školy, správy hradu a města již 43. ročník švihovského hudebního léta.

Přesto, že předpověď počasí na víkend nevypadala slibně, hudebníci se nezalekli a rozezněli hrad. Jako první se na pódiu představil dechový sbor ze Rožmitálu pod Třemšínem pod vedením Josefa Janoucha. „Náš soubor má šedesát členů, ale do Švihova nás přijelo třicet pět. Vystupovat tady budeme už po několikáté, už moji předchůdci ve vedení sboru sem na švihovské hudební léto jezdili. Já osobně jsem tady počtrnácté," řekl Deníku Janouch s tím, že pokaždé byl velice poctěn, když ho na akci s rožmitálským sborem do Švihova pozvali. „Výměnou za naši návštěvu nám to zase oplatí švihovští hudebníci, kteří jezdí na naše festivaly," doplnil dirigent.

Janouch se svěřil, že ani z počasí strach neměli. „Jsme zvyklí i na horší počasí, a ani to nám nezabrání hrát," zasmál se. Rožmitálský soubor zahrál divákům, kterými se pomalu plnilo hlediště, šest skladeb. „Hrajeme od klasické dechovky po ty modernější. Také zahrajeme skladby se zpěvem a ve dvou nás doplní i naše mažoretky," dodal na závěr Janouch.

Janouch byl sice vůči počasí optimistický, někteří návštěvníci se však deště obávali. Například Alena Soukupová a Marie Foldová, které přijely podpořit orchestr z Plas. „Loni bylo velké horko a dnes zase chladno. Trochu se obáváme bouřek, které hlásí, ale jsme 
připravené
i na déšť," uvedla Foldová 
s tím, že ve Švihově už jsou na této akci podruhé. „Zatím se nám tady moc líbí, hezky hrají a těšíme se hlavně na naše vnuky z plaského orchestru," doplnila Soukupová.

Kromě těchto dvou fanynek plaských hudebníků, se na své vystoupení těšili i oni sami. „Jsme tady už potřetí. A je to skvělé. Výkony ostatních jsou výborné a určitě je tady co poslouchat. My máme připraveno šest skladeb, a to převážně moderní hudbu," sdělil plaský trumpetista Lukáš Jindra.

S akcí byli spokojeni i organizátoři. Podle slov ředitelky základní školy ve Švihově Jaroslavy Suché jim vše vyšlo, jak si přáli. „Počasí vydrželo, účastníci přijeli všichni a diváků bylo odhadem kolem dvou set. Takže jsme spokojení," uvedla v neděli Suchá.