S nápadem na vycházkový cyklus přišli členové nové kulturní komise městysu. „Rozhodli jsme se trochu oživit společenský život. Cyklus vycházek je věnován rodákům a slavným osobnostem, které Chudenice navštěvovaly. A samozřejmě i krásným místům v okolí. Další vycházka bude za měsíc, tentokrát půjdeme na Pušperk," vysvětlila chudenická knihovnice a členka kulturní komise Lenka Homolková.

Sraz před páteční vycházkou si účastníci dali před Roubalovým rodným domem v chudenické Kvapilově ulici. „Roubal žil v Chudenicích asi do svých deseti let, pak žil na Slovensku. Odtud se vrátil až za druhé světové války, protože nesouhlasil s tamním politickým vývojem, když se Slovensko přihlásilo k fašismu. V Chudenicích po svém návratu přispěl k rozvoji kulturního a společenského života. Založil například muzeum Josefa Dobrovského, založil sportovní klub, odbor Klubu českých turistů nebo hřiště „na Jalovčí". Po celou dobu svého života v Chudenicích shromažďoval také historické informace, které vydal v knize Obrázky ze starých Chudenic," přiblížila Roubalův význam Homolková.

Na chudenickou vycházku vyrazila i Marie Čechová z Klatov. „Jsem chudenická rodačka a jezdím sem na chatu, takže jsem vlastně místí. A na procházku se moc těším," řekla Deníku Čechová.

David Kojan