Ostrov Santos v Sušici se dočká úprav. Po třech letech vyřizování a plánování se blíží podepisování smluv a následná realizace.

„Plány na revitalizaci Ostrova Santos už se táhnou od roku 2008, kdy jsme žádali o dotaci na projekt Santos - ostrov pokladů. Výsledky grantové výzvy byly zveřejněny v roce 2009. V následujícím roce se konala architektonická soutěž, ze které vzešel vítězný návrh další podoby ostrova. V loňském roce se také uskutečnilo veřejné projednávání, kde mohli občané sdělit své připomínky k návrhu. Další veřejné projednávání projektu, na kterém bude představen konečný návrh se zapracovanými připomínkami veřejnosti, se bude konat ještě letos v září. Celkové investiční náklady projektu dosahují 30 milionů korun, z toho 25 milionů bude financováno z nadačního příspěvku nadace PROMĚNY. V nejbližší době bude podepsána smlouva na realizaci parku s nadací a smlouva s architektem. Harmonogram projektu počítá s vyhlášením výzvy k podání nabídek na realizaci stavebních prací přibližně v březnu 2012. Dokončení projektu bychom chtěli stihnout do zahájení sezony v roce 2013,“ informovala investiční technička města Sušice Dagmar Nováková.

Ostrov se promění v krásnější prostor s více možnostmi zábavy. „Na Santosu bude obnovena veřejná zeleň. Vysadí se nové stromy, stávající, které se ponechají, budou odborně ošetřeny a v části podrostu se založí parkový trávník. Vybuduje se nová cestní síť. Od nového mostu, který bude postaven na náklady města, je navržena parková cesta o šířce tři metry se smíšeným provozem, po obvodu ostrova se doplnění okružní trasy pro pěší. Centrální část parku vychází ze stávajícího objektu. Bude tam i nadále pódium pro letní koncerty a divadelní workshopy, kiosek s potřebným zázemím i krytá terasa. Té bude možno i po rekonstrukci využívat jako tanečního parketu nebo jako místa pro posezení s přáteli,“ sdělila Nováková.

Na nové vybavení se mohou těšit také děti a hráči kuželek. „Pro děti budou v centrální části ostrova umístěny nové moderní atypické herní prvky. Obnovení se dočká také kuželník. Vychází z původního tvaru a umístění objektu, vlastní konstrukce zastřešení bude dřevěná a zastřešená kvůli ochraně proti letnímu slunci a případnému dešti. Půjčovna herního vybavení bude v objektu kiosku,“ doplnila Nováková.

Občané obnovu Santosu vítají a doufají, že se uskuteční. „Je tam hezké klidné prostředí a nějakou úpravu určitě potřebuje. Hodně dlouho už se o tom mluví a plánuje, tak snad se té změny už také konečně dočkáme. Koná se tam také dost kulturních akcí, takže si myslím, že nový vzhled by pak mohl přilákat i více lidí. My tam chodíme rádi s dětmi, tak snad tam udělají i něco nového pro ně,“ řekla Jana Boublíková ze Sušice.

Změnu vidí jako pozitivní také pořadatelé různých akcí, které se na Ostrově Santos konají. „Myslím si, že obnova určitě bude přínosem. Návštěvníci akcí se budou cítit v upraveném prostředí lépe. Více si tak užijí různých představení, kterých se na Santosu koná velké množství, některá pořádá i naše škola. Návštěvnost akcí je podle mě hodně velká a vylepšení prostředí ji možná ještě o něco zvýší,“ uvedl ředitel Gymnázia Sušice Vít Potužák.