S obézními dětmi se oslovení lékaři setkávají ve svých obvodech na Klatovsku v různém počtu. Všichni se ale shodli, že potkat na ulici obézní dítě není složité. U některých dětí se prý setkávají i s dvacetikilogramovou nadváhou. Takovým dětem pak pediatři doporučují několikatýdenní pobyt v lázních.

„Obezita u dětí samozřejmě je, ale konkrétně u nás v Horažďovicích to naštěstí není příliš časté. Většinou děti začínají tloustnout v předpubertálním věku, kolem dvanáctého roku," řekl Deníku horažďovický pediatr Jan Jehlík s tím, že to bývá nejčastěji u dětí, které k tloustnutí měly tendenci již od malička. „Chlapci mají výhodu, že většinou, když u nich v pubertě začnou účinkovat hormony, začnou rychle růst a z tloušťky se „vytáhnou". Zatímco u dívek hormony způsobí tvarování ženských partií," doplnil Jehlík.

Obezita v Sušici

S obezitou u dětí se setkává i dětská lékařka ze Sušice Věra Vlková, která řekla Deníku, že tak trochu jde o národní problém, který se projevuje už u dětí. „Tento problém je velice individuální, každý k obezitě přistupuje jinak. Malé děti většinou neřeší, že nadváhu mají, začne je to trápit zpravidla v pubertě a v dospělosti, kdy tento problém začnou řešit. Často už je ale poměrně pozdě, aby se své stravovací návyky snažily změnit," uvedla lékařka s tím, že nejde pouze o stravování, ale i o celkový životní styl a především hraje velkou roli pohyb.

Počet obézních dětí se stále mění

„Počet obézních dětí se mění v každém lékařském obvodu. Například já za ten svůj mohu říci, že děti sportují o něco více, než jak tomu bylo v minulosti. Ale obézních dětí z těch, které ošetřuji, je stále kolem čtvrtiny," konstatovala klatovská pediatrička Vladimíra Šafránková.
To, že se množství obézních chlapců a děvčat mění v každém obvodu, potvrdila i slova dětské lékařky Ireny Bijedičové, která ordinuje v Klatovech a ve Švihově. „Velký rozdíl mezi mými obvody příliš nevidím, nicméně v obou počet obézních dětí lehce narůstá, a to v poslední době o trochu více," sdělila lékařka.

Záleží především na rodině

Vše prý záleží na tom, jak se k problému postaví celá rodina. „V poslední době mě překvapily dvě rodiny. Myslela jsem si, že to vůbec nepůjde změnit, ale obě rodiny se do toho „pustily" a jak u pětileté, tak i u jedenáctileté holčičky se to povedlo. Je to vše o ctižádosti rodičů," řekla Bijedičová. Na tom, že největší vliv mají rodiče, se shodli všichni oslovení lékaři z Klatovska. „Jde o životní styl, který si většinou děti přejímají již od rodičů. Většinou, když jsou obézní rodiče, mají obézní i dítě," vysvětlila Vlková a potvrdila to i Šafránková.
Všichni lékaři se zároveň shodli, že obrovský vliv mají na obezitu nedostatek pohybu a stravovací návyky. Většina chlapců a dívek si podle lékařů v dnešní době nechodí hrát ven a většinu času tráví u počítače nebo televize. V nejhorších případech rodičům lékaři doporučí, aby jejich dítě strávilo několik týdnů v lázních, kde se naučí, jak se správně stravovat, vařit si a cvičit. „Úspěšnost léčby je všelijaká, opět záleží na tom, jak se k tomu dotyční postaví. Zda režim, který se v lázních naučí, budou dodržovat. Taková léčba je určena pro opravdu už závažné případy. Setkávám se i s takovými, kdy má dítě vážit 40 až 50 kilogramů a váží třeba 65 kilogramů. To si myslím, že dříve nebývalo," popsala Bijedičová.

S malými dětmi mohou jet do lázní i rodiče, větší jezdí sami. „Léčba je pro děti zdarma. Platí se pouze pobyt rodičů, a to u dětí starších šesti let," doplnila Bijedičová.