„Chtěli jsme využít toho, že dostanou do obchodů nové zboží, a pořídit si ve slevě vysavač do auta. Bohužel ho už nemají,“ zlobil se František Čepický z Klatov. Povánoční slevy chtěl využít k nákupu nové plazmové televize LG také Tomáš Remund z Klatov. „Zaujaly mě ceny, a tak bych jich chtěl využít. Televizor, který jsem si vyhlédl, byl zlevněn o sedm tisíc na 11 999 korun,“ dodal Remund.

Obchodníci spustili povánoční výprodeje a slevy hned po svátcích. Prý potrvají většinou celý leden. Slevy dosahují u některého zboží a prodejců 50 - 75 %.

Největším hitem těchto dnů jsou ale slevy elektroniky. „V našich obchodech máme do 10. ledna slevu na elektroniku napříč sortimentem dosahující maximálně 53 %,“ informoval reklamní poradce společnosti Okay elektronic Luděk Suchomel.

Slevy například v Tescu budou postupně dosahovat až 75 % a potrvají podle stavu zásob do 26. ledna. „Povánočních slev využívají nejen zákazníci, kterým záleží na co nejnižší ceně. V posledních letech se stává trendem nadělit k Vánocům peníze v hotovosti nebo dárkové poukázky. Právě těch může obdarovaný nejvýhodněji využít v období povánočních slev a výprodejů,“ říká Michal Štádler, ředitel marketingu Tesco, a dodává: „Ačkoliv slevy potrvají po celý leden, zákazníci by vzhledem k tomu, že jde o výprodeje, neměli s nákupem vybraného zlevněného zboží dlouho váhat.“

Za čtvrtinu původní ceny pořídí zákazníci nyní například hračky, dekorace, svíčky či balicí papíry. Sedmdesáti procent dosahují slevy u oděvů, a to jak pánských, tak dámských i dětských. O polovinu levněji nabízejí obchody Tesco také nábytek. Lidé mohou ve slevě vybírat například počítačové i jídelní stoly, barové soupravy, židle, křesla, komody, skříně, postele, ale i drobnější kusy, jako jsou poličky nebo zrcadla.

Další vlna výrazných slev u širokého sortimentu potravin, hraček, domácích a sportovních potřeb a elektroniky pokračuje v lednu i v Albertu. „Jde o slevy na oblečení, boty, zimní doplňky, hračky či drobné domácí a elektronické spotřebiče. Výrazné slevy jsou opět v řádu několik desítek procent,“ informoval Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert.

„Já využívám povánočních slev pravidelně. Nakupuji především obuv a oblečení. Využila jsem slev i na hračky pro příbuzné. Často nakupuji i u internetových prodejců v zahraničí. I tam jsou výrazné slevy. Ve slevách jsem schopna utratit i několik tisíc měsíčně. Nečekám jen na ty povánoční. Slevy jsou v obchodech i na internetu přece celoročně,“ řekla Deníku jedna ze zákaznic využívajících povánočních slev Věra Petlanová.