Vykradené automobily, rodinné domky, rekreační chaty i chalupy, dílny. Lidem se ztrácelo nářadí ze dvorků, jízdní kola. Mohlo za to zhasínání veřejného osvětlení v obcích.

Tento trend ale pomalu končí a na celonoční svícení přechází i ty nejmenší obce na Klatovsku.

„Pravidelně ve 22 hodin u nás osvětlení zhaslo a znovu se rozsvěcovalo v pět hodin ráno. Bohužel, v naší obci docházelo k vykrádání objektů místních chalupářů, začaly se ztrácet různé věci. Proto jsme vyslyšeli žádosti chalupářů i místních občanů a před čtrnácti dny jsme najeli na celonoční svícení. Využijeme tedy toho, že máme zrekonstruované veřejné osvětlení, a toho, že jsme do lamp nainstalovali úsporné zářivky,“ říká starosta obce Maňovice Miroslav Panuška. Maňovicím nyní vzrostou výdaje za veřejné osvětlení ze šesti tisíc na pětadvacet.

„Je to sice vysoké číslo, ale s touto částkou v našem rozpočtu počítáme. Víc pro bezpečnost majetku a našich obyvatel udělat nemůžeme,“ myslí si starosta.

Po problémech se zloději přešli na celonoční svícení před lety i v obci Lomec.

„Zjistili jsme, že celonoční svícení se nám přece jen vyplácí, že ubylo případů s nezvanými hosty. Ročně za veřejné osvětlení platíme zhruba 40 tisíc korun. Když to tak přehodnotíme, tato částka zase není tak horentní, abychom ji neutáhli,“ informuje starosta František Skála.

Z osvětlených vsí se ale zloději stále častějí přesouvají do většinou nehlídaných a neosvětlených zemědělských objektů, kde se ztrácí nafta ze strojů, dřevo z krovů zemědělských budov, plechy, desky, železo a podobně.

„Osvětlení většinou zloděje od jejich aktivit odrazuje. V poslední době se ale zaměřují i na rozestavěné domy na okraji obcí, odkud se ztrácejí radiátory, okna, stavební materiál, krovy. Na odlehlých nehlídaných místech mají totiž více času. Nejčastěji se ztrácí věci a materiál, který se dá rychle zpeněžit. Často se vykrádají zaparkované autobusy i nákladní automobily a podobně. V mnoha případech vykrádání jde ale o nájezdy „zlodějíčků“ ze sousedních okresů. Bohužel zloději k nám už nepřicházejí jen pod rouškou tmy, ale různé rekreační objekty jsou vykrádány i za bílého dne. Přesto doporučujeme v nočních hodinách svítit,“ říká okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Na okrese jsou ale stále místa, kde se osvětlení zhasíná. V části jedné ze šumavských obcí v okolí Nýrska se pravidelně úderem půlnoci zhasíná veřejné osvětlení.

Svícení omezilo z úsporných důvodů jako jedno z mála míst v okrese i městečko na Klatovsku včetně spádových obcí (konkrétní místa neuvádíme, abychom nedali tip pobertům). Obec si ale na úkor ochrany majetku a bezpečí občanů slibuje od zhasínání roční úsporu skoro 170 tisíc v městské pokladně, které chce využít na jiné, neméně důležité investiční akce.