Odhadem padesát malých měst a obcí v Plzeňském kraji se včera zapojilo do protestní akce proti daňové diskriminaci malých obcí. Mezi nimi nechyběly ani obce z Klatovska.
„Jako důkaz protestu jsme umístili na příjezdových komunikacích do Švihova cedule s nápisem Daňově diskriminovaná obec,“ řekl Deníku starosta Švihova Václav Petrus. Podobně tomu bylo i v sousedním Červeném Pořičí, kde cedule upozorňující na protestní akci umisťovali již po šesté hodině ranní. Protestovalo se například také v Týnci či Dešenicích.
„S protestem souhlasím, neboť většina obcí ČR je finančně diskriminována,“ tvrdí starosta městyse Dešenice a předseda Sdružení místních samospráv Plzeňského kraje (které akci iniciovalo) Jan Rejfek.
Zpracovaná studie VŠE totiž podle starostů prokázala, že požadavky malých měst a obcí jsou oprávněné. Kromě jiného se prý zjistilo, že část výdajů je na jednoho obyvatele stejná, nebo dokonce vyšší u menších obcí, než ve velkých městech.
„Všechny samosprávy mají přibližně 40% výdajů na obyvatele stejné bez ohledu na velikost. Rovným dílem se dělí pouze 3% sdílených daní. To je neodůvodněný nepoměr. Přitom doplácíme na dopravu, zdravotní péči, školství atd. Je třeba si položit otázku: Dýcháme snad jiný, lepší vzduch, jíme jiné potraviny než ve městech, uklízíme jinak než v Praze? Asi nikoliv. Naopak hůře se zde shání zaměstnání, dopravní obslužnost není lepší, záchranná služba a její činnost se zhoršuje, na dotační peníze dosahujeme s obtížemi,“ tvrdí starosta Dešenic.
„I výdaje na další činnosti, například na požární ochranu, odvádění a čištění odpadních vod, veřejné osvětlení, zajištění pitné vody a další zatěžují značně rozpočty malých samospráv. To vše nekoresponduje s tím, že 94% sdílených daní se dělí tak, že čtyři největší města mají finanční nadbytek a naopak všechna města a obce pod 100000 obyvatel jsou diskriminována. Proto proč má v Praze na občana pan primátor 30 000 Kč (a k tomu je třeba přičíst i skutečnost, že dostává peníze nejen za město ale i neprůhledné peníze zato, že je i krajským městem) a já v Dešenicích okolo 6 800 Kč? Už jen z tohoto důvodu vyzýváme všechny starosty k podpoře. Jde nám o to, jednat, a dosáhnout například stavu Slovenska, nebo Rakouska. Přitom v žádném případě by nedošlo k vyššímu zadlužení státu,“ řekl Deníku Rejfek.
Protestní cedule by měly zdobit obce minimálně čtrnáct dnů. Pokud nebudou požadavky starostů vyslyšeny, jsou připraveni k razantnějším protestním akcím.
„Já se starosty naprosto souhlasím, chápu jejich požadavky a sám za změny rozdělování daní malým obcím bojuji,“ komentoval situaci senátor za Horažďovicko Jiří Šneberger.