Třicet tisíc korun za tabákové výrobky a tři tisíce korun za alkohol. Takové pokuty hrozí těm, kteří lihoviny a kuřivo prodají mladistvým. Test provedený Deníkem ukázal, že tímto způsobem by během pouhé hodiny byly potrestány čtyři prodavačky.


Dvojici figurantů – chlapce a dívku ve věku 16 let – jsme poslali do čtyř obchodů a zjišťovali jsme, zda jim prodají lahev vína či krabičku cigaret. Všude uspěli. Ve dvou obchodech v Plánici, v jednom v Nalžovských Horách a v Zavlekově zakoupili požadované zboží, nikdo se jich nezeptal na věk a ani občanský průkaz po nich nikdo nechtěl.


Okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová tvrdí, že policisté se ve větší míře zaměřují na prodej alkoholických nápojů a cigaret mladistvým v restauracích, barech a na diskotékách. „V obchodech musí být na viditelném místě cedule zakazující prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Prodavačky by se pak měly o věk mladých lidí zajímat,“ připomíná Ladmanová. Dodává ale, že potrestání prodejců je v tomto případě složité. „To by musel někdo ohlásit na policii, a to mnozí odmítají,“ říká mluvčí s tím, že většina případů tak končí u přestupkových komisí příslušných městských úřadů.

Alkohol a kuřivo mladistvým? Žádný problém

Ve čtyřech prodejnách na Klatovsku prodali bez problémů lahve vína a krabičky cigaret


Ačkoliv se prodavačky z našeho testu hájily tím, že jindy naprosto samozřejmě občanské průkazy kontrolují, v případě figurantů to neudělaly. „Ti už by mohli být plnoletí, ne?“ zastávala se například vedoucí prodejny Coop Tuty v Plánici Irena Šestáková své zaměstnankyně poté, co prodala lahev vína.
Podle odborníků však mají děti podstatně méně odolný organismus, a proto u nich mnohem rychleji vzniká závislost na alkoholu a cigaretách. „Děti často nevědí, jak na ně drogy zapůsobí, proto je testování stylem pokus – omyl příčinou častých úrazů,“ vysvětluje Karel Nešpor, primář oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. Podle Nešpora jsou často na vině i prodejci, kteří alkohol a cigarety bez problémů prodají.

„Ještě vám není osmnáct, takže s lahví vína a krabičkou cigaret máte smůlu.“ Tuto odpověď měli dostat naši dva figuranti v obchodech na Klatovsku, do kterých jsme je poslali s jednoduchým úkolem: Prodají mladistvým alkoholické nápoje a tabákové výrobky?


Výsledky Deníkem provedeného testu jsou alarmující: ze všech čtyř obchodů si dvojice mladistvých přinesla lahev alkoholu nebo krabičku cigaret, navíc ani v jednom případě po nich prodavačky nechtěly průkazy totožnosti. Také odpovědi žen za pultem v okamžiku, kdy jsme jim řekli, že jde o test, byly nápadně podobné: „Vypadali na osmnáct… Většinou se na věk ptám, nebo chci občanský průkaz, tihle mně přišli starší…“


Útěk od kasy


První cesta našich figurantů vedla do prodejny Coop Tuty v Plánici. Po necelých pěti minutách si dvojice z krámu odnáší lahev Cechovního poháru. A co občanské průkazy? „Nikdo nic po nás nechtěl,“ říká 16letá studentka a její stejně starý spolužák. Pokladní, která dvojici zkasírovala, na odpověď, proč prodává alkohol mladistvým, zarytě mlčela a utekla od kasy. Víc než dvě minuty se plačící žena dohadovala s vedoucí, jaká bude oficiální odpověď. „Tak ti už by mohli být plnoletí, ne?“ zauvažovala nahlas vedoucí prodejny Irena Šestáková. Pak nám začala zeširoka vysvětlovat, že prodavačka byla za kasou úplnou náhodou, protože skutečná pokladní vyřizovala s vedoucí jisté papíry. „Samozřejmě v jiných případech občanské průkazy kontrolujeme, protože mladí to s nákupem alkoholu a cigaret různě zkoušejí,“ dodala vedoucí. Prodavačku za prodej alkoholických nápojů žádný postih nečeká, protože v pokladně byla jen na záskok.


Normálně se ptám…


Také z další prodejny v Plánici, z potravin Compas rollo, si figuranti přinesli bez problémů to, co by jim prodavačky neměly prodat – krabičku cigaret. „Řeknu vám k tomu jen tolik, že normálně cigarety mladistvým neprodávám. Myslela jsem, že slečně už je osmnáct,“ hájí se vedoucí prodejny Marie Trnková. Přímo nad její hlavou visí cedule důrazně zakazující prodej tabákových výrobků osobám mladších 18 let.


Jako přes kopírák


„Odtud snad vyjdou s nepořízenou,“ říkám si, zatímco vyčkávám na dvojici figurantů před obchodem ZKD v Nalžovských Horách. Chyba lávky, i po tomto nákupu se v rukou dívky a chlapce objevuje lahev bílého vína Müller Thurgau. I tady je vysvětlení prodavačky stejné jako přes kopírák. „Ptám se na věk, to samozřejmě. Jenže už několikrát se mi dostalo dost nepříjemné odpovědi. I když mě to dneska k zeptání se svádělo, přesto jsem se nezeptala, přiznává Zdeňka Potužáková, která v době naší návštěvy zastupovala za nemocnou vedoucí. Věk dnešních mladých lidílze na první pohled těžko odhadnout.


Vrátím peníze


Naší poslední zastávkou je krámek ZKD v Zavlekově nacházející se na hlavním silničním tahu z Klatov na Horažďovice. Tamní prodavačka se s námi vůbec nechce bavit, diktafon striktně odmítá, stejně jako prozrazení svého jména. Teprve v samotném závěru řekne, že zastupuje vedoucí Janu Lepší. Když se ptáme na to, proč mladistvým prodala krabičku cigaret, aniž by po nich chtěla občanský průkaz, beze slov otevírá kasu a chce nám vrátit peníze a vzít si cigarety zpět. „Domácí znám, u ostatních si říkám o občanku. Tihle vypadají na osmnáct,“ přemýšlí nahlas prodavačka.
Test končí. Výsledkem jsou dvě lahve vína a stejný počet krabiček s cigaretami prodaných lidem, kterým ještě nebylo osmnáct.


Co říkáte výsledkům testu?Přispějte do diskuze.